займ на карту срочно
کد خبر: 41412 | سرویس: فرهنگ
تاریخ انتشار: 20 سپتامبر 2021 | ساعت » 17:25

کتاب «به خدای درختان انجیر» روایت محسن حسن‌زاده از سفر مولف به مدائن، العلوه الفحل، طریق العلماء، طریق بنی سلم، کفل، عوفی، طویریج و مشاهد مشرفه عراق توسط انتشارات سروش منتشر شد.

با نزدیک شدن به ایام اربعین حسینی(ع) و شروع پیاده روی اربعین، انتشارات سروش، کتابی با عنوان «به خدای درختان انجیر» نوشته محسن حسن‌زاده را منتشر کرد.

این کتاب، روایتی از سفر مولف به مدائن، العلوه الفحل، طریق العلماء،طریق بنی سلم،کفل، عوفی،طویریج و مشاهد مشرفه عراق است که با نگاهی تیزبینانه ابعاد پیاده‌روی اربعین حسینی را به تصویر می‌کشد.

نویسنده در مقدمه کتاب نوشته است:

«سفر اربعین سال۹۸، برای من از جنبه‌های گوناگونی، ویژه بود؛ شاید به همین خاطر است که جسارت کردم و قلم به دست گرفتم تا روایت‌گر این سفر باشم. طبعا نه صاحب این قلم را توانایی آن است که زیبایی‌های اربعین را به بند واژگان بکشد و نه ماجراهای سفر محدود به سطوری است که در ادامه می‌آید. با این وجود کوشیده‌ام ضمن پرهیز از اغراق، مشاهده‌گری صادق باشم که تنها به تماشای ظاهر اکتفا نمی‌کند؛ نیز تلاش بر آن بوده که تا حد ممکن، در ثبت اطلاعات دقیق باشم و برای کسب اطلاعات جستجو کنم. نتیجه، متنی هرچند ناقص اما تاریخ‌آلود و جغرافیااندود است! امید که تجربه سفر اربعین ۱۴۴۱، واپسین تجربه شیفتگان حقیقت نباشد.»

همچنین در بخشی از کتاب آمده است:

«نمی‌دانم چرا از ابتدای سفر، یاد ابوذر را به همراه دارم:«ای ابوذر! تو تنها زندگی میکنی، تنها میمیری، تنها مبعوث میشوی و تنها وارد بهشت می‌شوی.» و من تنها وارد بهشت شده بودم؛ شاید به همین اعتبار گفتم حالا که خیلی ها به نیابت از شهیدی آمده اند، من نایب الزیاره ابوذر میشوم! سنگ بزرگی است؟!
یاد ابوذر را با خودم دوباره به کوچه پس کوچه های کنار حرم امامین می کشانم. تا رسیدن به مقصود، دو سه دکانِ حجامت نظرم را جلب میکنند. یکیشان نوشته است: «برای حشدالشعبی، حجامت رایگان است.» می‌خواهم در را باز کنم و از حَجام بپرسم که چرا رایگان؟ اما خب! وضع فجیعی که از پشت شیشه‌های نه چندان شفافِ دکان(و نه مطب!) دیده می‌شود، مانعم می‌شود. راهم را می‌کشم و به سمت حرم می‌روم.
شما هم احساس کرده‌اید غربت حرم امامین را؟ این شاید اولین حسی است که به سراغم می‌آید و دوم، ناباوری! من، اینجا، در مدفن دو امام؟ هنوز با در و دیوار حرم حال و احوال نکرده‌ام که وقت نماز فرامی‌رسد. نماز را که می‌خوانیم، واعظ عرب، چند جمله‌ای در فضیلت زیارت سید شهیدان می‌گوید؛ به نقل از امام صادق(ع):«خدایا! رحمت فرست بر صورت‌هایی که آفتاب، رنگ آنها را تغییر داده و بر گونه‌هایی که بر قبر حسین(ع) گذاشته می‌شود…» آفتابی که در روز تجربه‌اش کرده‌ام، نوید آن را داده بود که با صورت‌هایی که جعفربن محمد از آن یاد کرده، ملاقات کنم! شعله‌ای در دلم روشن می‌شود. زیارت می‌کنم و راهی می‌شوم تا بار خستگی را جایی بر زمین بگذارم.»

چاپ نخست این کتاب در ۸۲ صفحه و با قیمت ۳۸ هزار تومان توسط انتشارات سروش روانه بازار نشر شد.

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

جدیدترین اخبار