займ на карту срочно
کد خبر: 41729 | سرویس: سینما
تاریخ انتشار: 7 دسامبر 2021 | ساعت » 15:32

مهدی هاشمی می‌گوید علت این‌که دو بار موفق به دریافت سیمرغ بلورین شده، به دلیل آن بوده که دوستانش در هیات داوران جشنواره فیلم فجر حضور داشته‌اند.

موزه سینمای ایران در ادامه انتشار سلسله نشست‌های تاریخ شفاهی خود به مناسبت زادروز مهدی هاشمی، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون، بخش‌هایی از گفت‌وگوی تاریخ شفاهی با این هنرمند را که اسفندماه ۱۳۹۹ انجام داده است، منتشر کرد.

مهدی هاشمی درباره اهمیت و جایگاه بازیگر در ساخت فیلم گفت: «بازیگر، حضورش مهم‌تر از همه چیز است و مخصوصا حضور مقابل کارگردان؛ زیرا در یک فیلم یا تئاتر، کارگردان است که همه موارد را می‌داند و ما هم روبه‌روی کارگردان می‌ایستیم تا ببینیم از ما چه چیزی می‌خواهد. بخش زیادی از حضور ما مقابل کارگردان به دلیل شباهت نقش است. یادم می‌آید زمانی‌که نقش دکتر قریب را بازی کردم، در وسط‌های کار نمی‌دانستم من دکتر قریب هستم و یا او شبیه من است. سلیقه، نظر، زندگی ، رفتار و کردار دکتر قریب برای باورپذیری نقش مهم بود و من تلاش کردم تا بتوانم در این نقش به او خیلی نزدیک باشم.»

این بازیگر درباره همکاری خود با علی رفیعی توضیح داد: «دکتر رفیعی در ساخته شدن من تاثیر زیادی داشت. نمایشی با او کار کردیم که من نقش ناصرالدین شاه جوان را بازی می‌کردم. برای این نقش دکتر رفیعی یک سال با بدن و بیان ما کار کرد.»

هاشمی افزود: «علت این‌که برای «دو فیلم با یک بلیت» جایزه گرفتم این بود که در آن سال، در جشنواره فیلم فجر دوستان من در هیات داوران بودند؛ رخشان بنی اعتماد، علیرضا شجاع نوری و …که نسبت به من لطف داشتند. جالب است که بیست سال بعد برای فیلم‌های «آلزایمر» و «آقایوسف» هم به من جایزه دادند که به طور اتفاقی داوران در آن دوره جشنواره فیلم فجر هم از دوستان من بودند، از جمله زنده‌یاد علی معلم و جهانگیر الماسی که در کوچک جنگلی با هم کار می‌کردیم  و همچنین دوستان دیگر.»

وی در ادامه بیان داشت: «من بازیگری هستم که برای کارهای جدید بازی قبلی‌ام را از ذهنم پاک می‌کنم، خودم را از گذشته خالی می‌کنم و تفکر، سلیقه و نفسم را تا جایی که امکان دارد در اختیار کارگردان جدید قرار می‌دهم تا بتوانم نقش متفاوتی را ارائه بدهم.»

هاشمی با بیان این‌که بازیگر باید حضور مستمر داشته باشد، گفت: «بازیگر به دلیل این‌که زندگی مردم را بازی می‌کند و برای مردم بازی می‌کند، باید حضور ممتد داشته باشد. آقای علی نصیریان، زنده‌یاد محمدعلی کشاورز و زنده‌یاد عزت الله انتظامی بازیگرهای مهم و ماندگاری هستند زیرا همیشه با مردم بودند و مثل مردم بودند و همه عواطف، احساسات و نگاه ایرانی از نگاه این بزرگان عبور کرد و نقش‌ها پیدا شدند و متاسفانه تعداد این نوع بازیگرها کم است.»

این بازیگر درباره ایفای نقش در فیلم‌های طنز نیز گفت: «من از یک حدی بیشتر خجالت می‌کشم بازی کنم و همیشه به کارگردان‌ها می‌گویم که تا چه حدی می‌توانم در نقش طنز بازی کنم و از آن بیشتر باید سراغ جری لوئیس بروند.»

او در پایان با بیان این‌که خیلی طرفدار شادی است و معتقد است که خداوند انسان را برای شادی آفریده است، افزود: «جوان‌ها باید در دودناکترین فضاها، روزنه‌ای به سمت روشنی و پاکیزگی پیدا کنند و به سمت آن بروند و این‌کار می‌تواند با ورزش، با خواندن شعرهای تعالی دهنده باشد زیرا ما بزرگانی مثل حافظ، سعدی، مولانا و … داریم که برای همه ما اهمیت زیادی دارند.»

مهدی هاشمی، بازیگر پیشکسوت سینما برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم «دو فیلم با یک بلیت» در نهمین جشنواره فیلم فجر در سال ۱۳۶۹، برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم‌های «آقا یوسف» و «آلزایمر» در بیست و نهمین جشنواره فیلم فجردر سال ۱۳۸۹ و برنده تندیس بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم «ضد گلوله» در ششمین دوره جشن انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران در سال ۱۳۹۱ بوده است.

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

جدیدترین اخبار
سیاست روز
سیاست چیست
سیاست نامه
سیاست گذاری
سیاستمدار
سیاست های زنانه
سیاست ایران
سیاست خارجی ایران
سیاستگذاری عمومی