چهارشنبه, 09 بهمن 1398

آثارباستانی سیستان(زابل)

کاروانسرای فرنگی


 

 

 

1 ـ موقعيت طبيعي :

 

حدود جغرافيايي منطقه استقرار كاروانسراي فرنگي طول شرقي 61 درجه و 27 دقيقه و عرض شمالي 31 درجه و 18 دقيقه ميباشد . از نظر آب و هوايي ، حداكثر درجه حرارت در تابستان 36 درجه سانتيگراد و حداقل آن در زمستان 2 درجه سانتيگراد ميباشد . ميزان بارندگي سالانه برحسب ميليمتر به 8/119 ميرسد . ارتفاع از سطح دريا 546 متر ميباشد . همچنين اين منطقه شامل درياچه هامون و زمين هموار و فاقد كوه بوده و كمتر زلزله اي در اين منطقه روي داده است .

 

2 ـ موقعيت فعلي اثر :

 

اين اثر در فاصله 32 كيلومتري شمالغربي زابل و در بخش پشت آب ،دهستان قائم آباد وبه فاصله 9كيلومتري جاده زابل-  نهبندان قراردارد.

 

3 ـ تاريخچه اثر :

 

اين مجموعه شامل كاروانسراي فرنگي و گمرك ميباشد كه كاروانسراي فرنگي در عصر صفويه و توسط انگليسيها و در كنار جاده اي كه از حاشيه درياچه هامون ميگذرد ساخته شده است . در دوره صفويه كه عصر طلايي ايجاد كاروانسراهاست ، رونق تجارت داخلي و خارجي و اهميت دادن به راهها و شهرهاي زيارتي باعث شد كه كاروانسراهاي زيادي در اينگونه جاده ها ساخته شود . بخصوص اين جاده كه راه ارتباط شرق به سيستان را از يكطرف به خراسان و از طرف ديگر به نصرت آباد در بلوچستان و سپس راه شاهي منتهي ميكند و باعث مشرف شدن به زيارت امام هشتم از يكطرف و زيارت اماكن مقدسه نجف از طرفي ديگر ميشود .

 

 

 

 

4 ـ مشخصات بنا :

 

اين اثر در قطعه زميني به مساحت 6500 متر مربع و با زيربنايي حدود 700 متر مربع ساخته شده است . اين بنا در يك طبقه ساخته شده كه شامل حصار ، ورودي ، سه برج نگهباني ، اتاقهايي براي سكونت مسافران و اصطبلهايي است كه همه در پيرامون حياط مركزي قرار گرفته اند . اين كاروانسرا از كهن ترين كاروانسراهاست زيرا آثاري كه از كاروانسراهاي كهن بدست آمده ، نشان ميدهد كه اتاقها بي واسطه به حياط باز ميشده اند ولي بتدرج و در ادوار بعد طاقنمايي نيز به آنها افزوده اند . مصالح اين بنا بطور كامل از خشت و گل بوده و سقفها با طاقهاي گهواره اي و چهار بخشي پوشيده شده اند .

 

 

اضافه کردن نظر


شما اینجا هستید: Home آثار کاروانسرای فرنگی