چهارشنبه, 09 بهمن 1398

آثارباستانی سیستان(زابل)

زاهدان کهنه

زاهدان کهنه(دومین پایتخت سیستان دردوران اسلامی)

محوطه اسلامی زاهدان کهنه در 27 کیلومتری جنوب شرقی زابل  ودرشمال حوزه زهک سیستان واقع شده است . بقایای  این شهر از پنج بخش مجزا به نامهای قلعه، ارگ اول، ارگ دوم،شارستان وربض تشکیل شده است ، غیر از ربض  شهر که فاقد حصار است ، هریک از دیگر بخش های این محوطه عظیم با حصاری قطور وبرج های مستحکم خشتی محصور شده اند. زاهدان کهنه یکی از بزرگترین شهرهای ایران در سده های میانه اسلامی است که فقط وسعت مجموعه قلعه، ارگ وشارستان  محصور ان به حدود 272/248/3 مترمربع (معادل 325 هکتار) می رسد.

 

نام اصلی این محوطه باستانی،شهر سیستان بوده است وزاهدان نامی است که بعد از حمله امیر تیمور گورکانی به خرابه های این شهر تاریخی داده شده است.

 

زاهدان کهنه یا شهر سیستان دراوایل قرن پنجم هجری قمری وپس از ان که شهر زرنگ اعتبار سیاسی ونقش مرکزی خودرا ازدست داد بنیاد نهاده شد وتا سده نهم هجری قمری نیز هم چنان وبدون وقفه دارالحکومه سیستان بوده است. این شهر با حمله تیمور  گورگانی درسال 785 هجری قمری به شدت تخریب شد وسپس با حمله شاهرخ تیموری درسال 811 هجری قمری که با خرابی  سدهای سیستان همراه بود، به تباهی کشیده شد وازان پس نیز برای همیشه دربستر تاریخ خفته ماند.

 

 

 

 

اضافه کردن نظر


شما اینجا هستید: Home آثار زاهدان کهنه