دوشنبه, 11 فروردين 1399

مقاله ها

نخستین جراحی تومور ستون فقرات بدست نام آور سیستانی در مشهد

 

دانشگاه علوم پزشکی مشهد روز یکشنبه به نقل از مسئول تیم این عمل جراحی گزارش داد: برداشت تومور ساکروم بر روی یک بیمار که از شهر تبریز برای درمان به مشهد آمده بود با استفاده از تکنیک خاص 'لومبو ایلیاک فیکساسیون ' طی سه مرحله انجام شد.
دکتر مهدی آبیلی افزود: تومور ناحیه ساکروم نوعی تومور بدخیم در ناحیه لگن است که در این مورد تومور کل استخوان خاجی و بالای لگن را فراگرفته بود.
وی ادامه داد: در این عمل جراحی که 9 ساعت طول کشید تومور از ناحیه شکم تخلیه و سپس از ناحیه پشت بطور کامل جداسازی و در مرحله سوم ستون فقرات به ناحیه لگن ثابت شد.
این پزشک متخصص مغز و اعصاب عمل انجام شده را موفقیت آمیز توصیف و بیان کرد: به دنبال این جراحی بیمار توانایی نشستن، راه رفتن و ایستادن را به دست آورده است.
وی با اشاره به علائم اولیه تومور ساکروم گفت: این تومور در مراحل اولیه علائمی از جمله فشار در قسمت تحتانی کمر و لگن، فشار در نواحی مجاور و همچنین مثانه را در بردارد.
عضو هیات علمی گروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: تنها راه درمان تومور بدخیم ساکروم جراحی است چون این تومور به درمانهای رادیوتراپی و شیمی درمانی پاسخ مناسبی نمی دهد.
دانشگاه علوم پزشکی مشهد به عنوان قطب پزشکی شرق کشور هشت هزار دانشجو و افزون بر 17 هزار کارمند بهداشتی و درمانی دارد

نظرات  

 
+1 #1 حميدخمر
ضمن سلام و خسته نباشيد به دوستان زحمتكش سايت سيستو كه با تلاش و پيگيري اخبار بروز مردم سيستان در هر كجا هستند را در سايت جهت اطلاع مردم ميگذارند انشاالله اين تلاش همچنان تداوم و استمرار داشته باشد
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


شما اینجا هستید: Home