جمعه, 15 آذر 1398

دلنوشته نوروزی سال 1394 سال دولت و ملت همدلی و همزبانی

به نام خداند محول کننده احوال

دلنوشته نوروزی...

 

 

 

 

سال جاری به رويش بذرهايی مي انديشيم كه حاصل بذرپاشی سال قبل مي باشد بخصوص با همدلي و هم زبانی كه حاصل غبار ردائی و شستشوی بهاری وتمنای از خداوند متعال بوده برای تغيير در احوال ،( حول حالنا الی أحسن الحال )، به اميد دوام زيبائی در رفتارها و افزايش دامنه تحمل كه لازمه همگرائی و محقق شدن أهداف عالی است.علی اوسط هاشمی

 

 

 

 

آغاز سال جدید یا همان رستاخیز طبیعت و خلقت ریبایی ها، بهار پر رمز و راز شادابی ها و شاد کامی ها، و نزول مهربانی و نو سازی دل ها که بهانه ای برای بخشش نا مهربانی ها و خطا های دیگران، آنهم به تاسی از خداوندگار تغییر قلب ها و شستن چشم ها برای همسان و برابر دیدن و مقابله با تبعیض در تدبیر امور جامعه و تغییر در نگاه ها و اندیشه ها برای صبغه ی الهی شدن و رنگ و بوی خدایی گرفتن، ساز و کار هم دلی و هم زبانی شدن را فراهم ساختن، نه در شعار که در قول و عمل ، افزایش ظرفیت های درونی تا گسترده ی آن به وسعت انسانیت و مطالعه استان پهناورمان را نه در غالب نژاد، رنگ، و قومیت و مذهب بلکه در هیبت برادری- برابری، همگرایی، هم اهدیشی و افزایش اعتماد اجتماعی و تکیه بر سرمایه های عظیم اجتماعی را به فال نیک می گیرم  و به چامعه بشریت و استان سیستان و بلوچستان و بطور خاص مردم شریف سیستان همان زادگاهم تبریک و تهنیت عرض می نمایم. امید که با بود و باش خودمان و قطره قطره سرمایه های مادی و معنوی خود و تقویت منافع ملی و اهداف همگانی را محقق سازیم و استاندار نیک اندیش خویش را در اجرای پروژه های بزرگ سیستان و بلوچستان و بطور خاص منطقه آزاد تجاری-صنعتی سیستان، تحقق 46 هزار هکتار شبکه آبرسانی دشت سیستان، آرزوهای بلند 82 میلیون تنی بندر چابهار، خط آهن چابهار- میلک-خراسان، گازرسانی شهرها و روستاهای استان و روشن کردن چرخه کارخانجات متعدد توسعه استان را یار باشیم. انشاالله

 

علی اصغر میرشکاری

 

 

 

 

سال 1393 با همه فراز و نشیب هایی که در حوزه های مختلف اقتصادی ، سیاسی و دیپلماسی داشت بپایان رسید و سال 1394 با دنیایی امید و آرزو از راه رسید تا بار دیگر تحولات بزرگی را برای ملت بزرگوارمان به ارمغان داشته باشد.
ابتدا سال 1394 را که تقارن بهار آن با بهار فاطمی است رابه مردم بزرگوار کشورمان مخصوصا به مردم شریف و نجیب سیستان و بلوچستان تبریک عرض می کنم و سپس بطور گذرا و اجمالی نگاهی به سال 1393 خواهیم داشت: - ادامه تحریمها در سال 1393 علیرغم مذاکرات فشرده تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان با آمریکا و غربیها ، سختی هایی را نیز بر ملت صبورمان تحمیل نمود:
-
حضور پررنگ جمهوری اسلامی در تحولات منطقه و خاورمیانه باعث بهم ریختگی مثلث شوم : آمریکا ، اسراییل و عربستان که در پیدایش خطرناک ترین پدیده شوم جهان یعنی داعش دخالت مستقیم داشتند یکی دیگر از شگفتیهای سال 1393 تلقی می شود.
-
علیرغم تلاشهایی که دولت در حوزه اقتصاد جهت کاهش تورم داشت اما هنوز بار سنگین گرانی و تورم مردم عزیز کشورمان را در اداره یک زندگی مناسب دچار مشکل نمود
-
کاهش بی سابقه قیمت نفت در سال گذشته ، عرصه را بر دولتمردان ما تنگ نمود که بخوبی همجهت با مجلس نتوانند برنامه ای منسجم و هدفدار را در اداره کردن کشور ارائه دهند.
-
مردم نجیب سیستان و بلوچستان خصوصا سیستانیهای عزیز سال سختی را با دست و پنجه نرم کردن با خشکسالی و ریزگردها پشت سر گذاشتند.
امید است که سال جدید سالی پربار و بانشاط برای مردم کشورمان باشد و دولتمردان نیز در سالی که توسط مقام معظم رهبری همدلی و همزبانی با دولت و ملت نامگذاری شده است بتوانند در صحنه بین المللی بخوبی از منافع ملی کشورمان دفاع کنند و خصوصا در موضوع هسته ای نگذارند که کوچکترین آسیبی به اقتدار و عزت ملی مان وارد شود و در صحنه داخلی نیز بتوانند دغدغه و نگرانی که ملت ما نسبت به گرانی و تورم دارند را با تلاش و مدیریت، به حداقل رسانده و باعث رونق تولید داخل و کاهش تورم و گرانی شوند.
خداوند سبحان حافظ و نگهدار ملت بزرگ ایران باشد.
فداحسین مالکی

 

 

باور دارم که ما سیستانیها بیشتر از معمول بزادگاهمان علاقه ابراز میداریم  اما علیرغم این چرا سرزمین ما دچار چنین خسرانهایی شده دلم میگیرد غمگین میشوم از خودم گلایه مند میشوم به خودم خشمگین میشوم مگر نه اینکه جایی آباد نمیشود مگر سکنه آن همت کنند،پس من مقصرم پس بیجهت گناه را بگردن بقیه نیاندازم چه نکرده ام چه نداشته ام . اگر به اطرافم بیشتر فکر میکردم، گر دیگران را بیشتر باورمیکردم اگر کینه ورزی و حسادت را از خودم دور میکردم اگر خودم را محور عالم نمیدانستم اگر دانشم را بیشتر میکردم  اگر سریع برافروخته نمیشدم و اگر قبل از هر سخنی لختی فکر میکردم شاید بیشتر میتوانستم در آبادانی زادگاهم موثر باشم خدایا این تواناییها را به من بده ... اسدالله اکبری 

 

 

 

 

فصل بهار نمایشگاه نو زیستی و رویش و جلوه گاه ربوبیت رب العالمین است؛ فصل بهار هنگامه مهربانی، عشق و دلدادگی است و بهار آینه گردان زیبایی و دلارایی در بستری از عطر گلهای آشنا است.
تقارن عید نوروز با ایام فاطمیه می تواند در جهت نو شدن اخلاقیات و معنویت بیشتر عید امسال کمک نماید چه خوب است در ایام عید سیره زهرایی(س) داشته باشیم و جهت پیروی از بانوی بزرگوار اسلام قدم برداریم.

 فرا رسیدن سال جدید را به یکایک مردم ، مسوولان، خانواده های معظم شهدا ، ایثارگران ، جانبازان، آزادگان و یادگاران هشت سال دفاع مقدس تبریک و تهنیت عرض نموده و برای مقام معظم رهبری آرزوی سلامتی و تندرستی و سالی پر از خیر و برکت را از درگاه ایزد منان برای عموم مردم شریف شهرستان زابل خواستارم.محمد ناظری

 

 

با سلام و درود بر همه دوستان و عزيزان بخصوص سيستانيان سرفراز و سخت كوش

انسان وقتي كه به طبعيت مي نگرد و در آستانه حلول سال نو، نو به نو شدن طبعيت را پس از خزان زمستاني آن نظاره مي نمايد، ناخودآگاه توجه او به خلقت و حقيقت هستي جلب مي گردد و به اين مي انديشد كه ما هم بعنوان جزء كوچكي از اين هستي، نبوديم و به اين دايره كون و مكان قدم نهاديم و باز هم پس از مدتي آن كه آورد مرا باز برد در وطنم! پس در اين فرصت كوتاه آن كنيم كه شايد و آنچنان باشيم كه بايد!

چه خوب است كه همه ما از خدا بخواهيم كه دستگيرمان باشد و به ما توفيق دهد كه حتي الوسع دستگير ديگران باشيم.

 سال نو بر همگان مبارك و ميمون باد. ارادتمند- ابراهيم زاده

 

 

 

 

چندساعتی تا پایان سال 93 نمانده . هروقت به این ساعات سال میرسم دلم میگیرد .میدانم چرا . چون پایان سال به یاد عزیزانی می افتم که دیگر نیستند وچقدر دلم برایشان تنگ میشود خدامیداند . هرسال در همین ساعات باخودم عهد میکنم یابه نوعی عهد سال قبل را تازه میکنم که فرصتها را از دست ندهم وبه دیدار همه بروم تاسیر دیدار بشوم .تلاش میکنم اما باز هم دربر همان پاشنه میچرخد  .میدانم چرا چون دوستی و محبت را پایانی نیست . بهار دوستی هایتان بی خزان باد...محمد تقی رخشانی

 

 

ای طوفان بی رحم...

سالها ست که با نیت تخریب کیان اجدادیم میوزی

اخیرا با خاک همدست شده ای وبه خیال خامت میخواهی  آن دیار را در خاک مدفون کنی .

 مگر نمیدانی که آنجا که تو کمر به تخریبش بستی جولانگاه رستم و زال و یعقوب لیث بوده  مگر آنگاه که 5000 سال پیش وزید ی وآن تمدن را سوزاندی چه شدوحالاهنوز آن تمدن زنده است هنوز سیستان زنده است و هنوز در خاک مدفون نشده... مهدی آبیلی

 

  

 

واپسین ثانیه های سال 1393 به سرعت در حال سپری شدن هستند تا جای خود را به آغازین لحظات سال 1394 دهند. در طول تاریخ اهورایی ایران زمین و سیستان ورجاوند، باشندگان این سرزمین تغییر و تحول و زایش دو باره در طبیعت و اقلیم را خجسته قلمداد کرده اند. آنان به فراست دریافته بودند که بین نو شدن طبیعت و سر زندگی دوباره زمین و دنیای گیاهان و زندگی و سرنوشت آدمیان ارتباطی معنی دار و مستقیم بر قرار است. از اینرو این لحظات را ارج نهاده اند و به آن تقدس بخشیده اند. سنت های دیر پا و ریشه دارمان به ما می آموزند که در این اوقات خوش و ساعات عزیز بهترین ها را آرزو کنیم برای همه بستگان و دوستان و عزیزان مان. یاد کنیم از کسانی که زمانی میان ما بودند اما اکنون روی در نقاب خاک کشیده اند. از بررگانی که برای اعتلای این خاک گرانقدر کوشیدند. در این لحظات از بارگاه ملکوتی اش درخواست کنیم تا گام های ما را که قرار است در راه پیشرفت و توسعه سرزمین اسلاف مان برداشته شود استوار سازد. اراده ما را در تحقق این امر مهم صد چندان کند و رشته پیوند ما را در این زمینه استحکام بیشتری بخشد. پیمان ببند... روح الله شیرازی

 

 

باشد که هیرمند رایومند فره مند بار دیگر با امواج خروشانش کشتزارهای سبزفام سرزمینم را به رقص و کیانسه را که مردمانم در کرانه های ان در انتظار نیک روزی اند، با رقص امواج ابهای نیلگونش به جنبش دراورد.

باشد که کلام الهی هم چنان بر چکاد اوشیدا زمزمه و فرزندانش با جامگان رنگین و دلی شاد در روزهای اغازین سال نو بر ان پای بکوبند.

باشد که ریشه های خشکیده ی سرزمین مادری ام بار دیگر در این سال جوانه بزنند و نوباوگانش همچون نیاکان برومند خود در ایینه ی تاریخ بدرخشند... رضا مهرآفرین

 

 


به نام ساقی کوثر

در نخستین ساعات از روز شمار سال 1394 آرزو می کنم که ؛ای کاش نردبانی داشتم به بلندای بام این شهر تا بر فراز آن دست بر آسمان برم و مشتی ستاره چینم از درخت دیر پای تاریخ و فرهنگ و فرهی، برای مردمان سرزمینم،مردمان سیستان اسطوره و آفتاب،سیبستان مهر و عطش و سیوستان مرزبانی و جوانمردی. شاید دلشان گرم شود به روشنای امید  .نمی دانم.... چقدر مانده برای رسیدن به مدینه العذرای کلمه،با اینهمه کلاف نبافته،اینهمه راه نرفته،اینهمه آبریز خشک، اینهمه میز بی مسول،اینهمه منسب بی کارشناس،اینهمه سد برافراشته و اینهمه دیوار برنداشته بین قلب من و تو،بین راه من و تو،بین منفعت من و مصلحت تو ،بین سود من و زیان توشنیده ام که سرنوشت هر دیاری را مردمانش می سازند.

پروردگارا یاریگر لحظه هایمان باش تا در سال نو قدم زنیم در مسیر ساختن سیستان به نیکی تا از دیو دروغ و دغا و خشکسالی مصون بمانیم.به امید مهربانی ات...ساناز شهنوازی

 

 

نوروز باستانی را به همه عاشقان طبیعت و آنهائی که خلقت زیبا را درک میکنند تبریک عرض میکنم.

بی شک زیبا ترین نوع تغییر سال در سرزمینهای آریائی اتفاق میافتد, که با فطرت همه انسانها نیز سازگار است.

در این نو شدن سال, تکیه بر تغییرات و قوانین الهی است, و ربطی به عقائد فردی و گروهی ندارد.

هزاران سال است که در این گستره فرهنگی بیکران قبیله ها, طوائف, فرهنگها, اندیشه ها, ادیان و مذاهب مختلف این آئین مشترک را گرامی داشته و با هم در شادی و غم یکدیگر شرکت نموده اند.

 در آئین باستان ایرانی از اولین انسان فنا پذیر یا کیومرث (گیا مرتن و یا حیات میرا), و در تداوم آن حکومتهای پیشدادی و کیانی و سپس در تاریخ مکتوب ایران, آداب مختلفی در تفسیر بهار , تغییر سال و گاهنبارهای مختلف را که با لحظه لحظه زندگی مردمان ارتباط داشته است می بینیم.

امروزه شاهدیم که در بساری از نقاط این کره خاکی بزرگداشت نوروز با شکوه هر چه تمامتر برگزار میشود.

سرزمین ایران و گستره آریائیان با دهها نوع تفکر, اندیشه, اعتقاد , مذهب و... محلی برای تحمل یکدیگر و تضارب آراء بوده است.

شاید در حال حاضر اگر نمونه ای برای این فرهنگ بخواهیم در نظر بگیریم , میتوان هند را مثال زد. بزرگترین دموکراسی جهان که در ان از ادیان توحیدی, آریائی, بت پرست , حیوان پرست, فاقد دین و.... در کنار یکدیگر زندگی میکنند. و تنها شرط زندگی آرام, احترام گذاشتن به عقائد دیگران است و هر کس عالم ترو داناتر است توانمند تر است.

یادمان نرود که هند نیز بهره مند از بینش کهن آریائی است و نسبی مشترک با ایرانیان دارند.

نمونه ای کوچکتر از سرزمین بزرگ آریائی را میتوان در سیستان خلاصه کرد. زیرا بسیاری از حوادث اسطوره ای و حماسی آریائیان در این سرزمین اتفاق افتاده است.

سیستان بزرگ که از مرزهای کابل شروع و قسمتهائی از کشمیر, پاکستان, بلوچستان و قریب نیمی از افغانستان فعلی بعلاوه سیستان ایران را شامل میشده است دارای اقوام و طوائف متعددی از فارس, بلوچ, پشتون, هزاره, ازبک و... بوده است و همه این اقوام در شکل گیری فرهنگ و میراث مکتوب آن نقش دارند. و میتوانند بقدر السهم شریک باشند.

این سیستان در طول تاریخ و حتی قبل از تاریخ مدون تکیه گاه ایرانیان و نقطه قوتی برای آنها بوده است.

در بسیاری از دورانهای سخت چشمهای امید به سرزمینهای شرقی ایران دوخته میشد. آنجا که فتنه یونانیان حاضر در سپاه ایران شبانه توسط سیستانی های لشکر خشایار سرکوب میشود (شاه جنگ ایرانیان) و یا داریوش سوم که برای جمع آوری مجدد سپاه رو به سیستان میاورد (اجل مهلت نداد) و یا جنگهای ایران و روم که با شهامت سرداران سیستانی به پیروزی کامل منجر شد (شکست کراسوس به دست سورنا) وحتی در دوروان زند و یاری طلبیدن آنان از سیستان, نقش بی بدیل مردم منطقه در پیروزیهای نادرشاه, تا دوران دفاع مقدس و ظهور سرداران نامی و بی توقع در جبهه و جنگ نشان از وجود فرهنگ غنی ملی و میهنی در این آب و خاک دارد.

آری آباء و اجداد ساکنین در این سرزمین دارای بینشها , اعتقادات, و مذاهب مختلفی بوده و به آن عشق می ورزیده اند. مردم نیز یاد گرفته بودند که عقائد خودشان را به دیگران تحمیل نکنند, در نهایت ادب و احترام با یکدیگر زندگی میکرده وبا هم داد و ستد داشتند, هر چند دوره های تاریکی از جهل و خود خواهی با هدایت بیگانگان در این سرزمین موجب دو دستگی میشد, ولی روح حاکم روح تحمل و تعامل بوده است.

در این روزهای حساس که دشمنان ایرانیان و اهریمنان کمر به حذف این فرهنگ غنی بسته اند وسعی در ایجاد بسترهای نا امنی دارند بر عهده فرهیختگان و عاشقان این سرزمین است تا با تعامل بیشتر و تکیه بر مشترکات فراوان و اصل رعایت حقوق انسانی و شهر وندی یکدیگر , به تعهد و تقوی و انسانیت یکدیگر نگاه کنند, اینکه چه کسی برای جامعه موثر تر و کاراتر است, چه کسی آزارش به انسانها نمیرسد, چه کسی خیرش بیشتر است میتواند مهمتر باشد.

شک نباید کرد که آنهائی که در کوره اختلافات مذهبی و قومی میدمند یا جاهلند و یا وا بسته به قدرتهای اهریمنی داخل و خارج کشور که قصدشان قطعا خیر نیست , با طرد آنان و پرهیز از افراط و تفریط میتوان محیط آرام برای رشد اندیشه های متعالی فراهم نمود.

سید محمد تقی حسینی طباطبائی

 

 

 

یکسال دیگر هم بر ما فرزندان سیستان گذشت؛ با همه خوبیها و بدیهایش...

در دوران نوجوانی، همیشه ذهنم درگیر این سوال بود که چرا به رغم تمدن کهن و پر افتخار سیستان، امکانات زندگی در آن ابتدایی و محدود است. تا مدتها جواب این سوال را در دو کلمه خلاصه می کردم: قهر طبیعت. بعدها که دنیا را بهتر شناختم، فهمیدم در هر گونه شرایط اقلیمی، ظرفیتهایی برای مهیا کردن زمینه پیشرفت آن منطقه وجود دارد. هنگام مطالعه یا آشنا شدن با تجربیات مدیران برجسته داخلی یا خارجی، همیشه در گوشه ذهنم به این فکر می کردم که استفاده از آنها در زادگاهم ممکن است؟

زمانی که از من خواسته شد تا مدیریت دانشگاه زابل را به عهده بگیرم، حس کردم زمان پیاده کردن دانش و تجربه بدست آمده در این سالها، فرا رسیده است. البته آرام کردن جو ملتهب دانشگاه آن هم با وجود سلایق و نظریات مختلف در اولویت قرار داشت که انرژی و زمان زیادی را به خود اختصاص داد.

 

اما مشکل بزرگتر آنجاییست که در سیستان، به دانشگاه به عنوان یک مرکز علمی نگاه نمی شود و در عوض، آن را بنگاه کاریابی می دانند. نتیجه این نگرش، دانشگاه را موضوع کشمکش و زیاده خواهیهای برخی افراد می نماید. در مواجهه با این مساله، بدون هر گونه تردید، مصلحت و منفعت سنجی شخصی، مقاومت در برابر فرصت طلبیهای نا به جا را انتخاب و تا به امروز ادامه دادم. طبیعتا این. رفتار به مذاق برخی خوش نیامد. مشاهده بازیها و معاملات سیاسی در تصمیم گیریهای اداری، امر غریبی نیست و مسلما اختصاص به این منطقه ندارد اما از مردم این خطه که عرق خاصی به خاک و اصالتشان دارند انتظار دیگری می رود. تصور اینکه نتیجه این رویکرد، تنها محدود به عزل و نصب مدیران می شود کمی ساده انگارانه است چرا که قربانی این روش و منش، سیستان و آینده فرزندان آن است. انگار کم کم به این نتیجه تلخ می رسم که قهر طبیعت، فقط یک توجیه ساده برای پوشاندن فرصت طلبیها، سودجوییها و بد اخلاقیها شده است. نمیدانم آیا میبینم روزی را که من ها، ما شوند، تیرگیها، کمرنگ گردند و ظرفیتهای بی مانند خاک زادگاهم شکوفا؟.... سال نو مبارک ... محمود اوکاتی صادق

 

 

 

خدایا برای هموطنانم ، در این سال جدید ،ایمان غواصهای والفجر 8 ، ،شجاعت خط شکنان کربلای 5، استقامت جانبازان شیمیایی و نخاعی ، صبر آزادگان در اردوگاهها ،ثواب اشک جاماندگان از قافله یاران ، شادی فاتحان خرمشهر و عزت شهدای گمنام را خواستارم … آزاده و جانباز70% علیرضا ضابطی

 

 

 

 

همیشه جنگیدن خوب نیستهمیشه سکوت کردن نیز...همچون شیرینی هفت سین امسال که طعم کوچ میدادراستی مردمان سرزمینم چه غریبانه کوچ میکنند!

همچون پرستوهای مهاجر،این روزها فهمیده ام،سکوت خوب نیست.جنگیدن خوب نیست.

درد کشیدت خوب نیست...دیدن و تحمل کردن نیز...گاهی برای ساختن نباید جنگید

گاهی برای فهماندن نباید فریاد کرد...گاهی باید سکوت کرد...سکوت کرد

سکوت ...این روزها فهمیده ام برای اثبات ریشه نباید خاکهای چندین هزار ساله را زیرورو کرد..

برای بذرهایی که کاشته ای نیز...نباید کاغذ و قلم برداشت."باران کار خود را خواهد کرد".

این روزها فهمیده ام فقط میشود فاصله گرفتاز مکانی که مقدس است اما تو نمیتوانی نذرت را ادا کنی

از مردمانی که مهربانی شان حریم نداردو تو نمیتوانی حصار فقرشان را برداری،از کودکانی که چشم انتظار بارانند به امید خوشه های گندماما باز...خرمن ت ...پوچ است!مثل دردهای کشیده...مثل اشکهای ریخته...مثل دلتنگیهای بی وقفه...و تو مجبوری "سکوت" کنی...شیرینی هفت سین امسالم طعم کوچ میداد...

 

طاهره شهرکی

 

 

 

نظرات  

 
0 #14 طیبه کوچکزایی
مردان و زنان سرزمینم همیشه جاودان باشید و امیدوارم مثل آرزوی آقای سرابندی همیشه در راه خدمت به سیستان درکنارهم باشید.


اگر چه یادمان می رود که عشق تنها دلیل زندگی است اما خدا را شکر که نوروز
هر سال این فکر را به یادمان می آورد.پس نوروزتان مبارک که سالتان را سرشار از عشق کند . . .
بازگو کردن
 
 
0 #13 یعقوب سرگلزائی
نوروز1394برهمه ایرانیان بویژه عیاران سیستان،مبارک.بر ای همه سلامتی آرزومندم.
دلم میخواهدنیزارهام ون شاهدچرای گاوهاوپروازمرغا ن دریایی و...باشد وخلاصه،خواهان احیای ماندگارهامونم.
بازگو کردن
 
 
0 #12 ایمان سرگزی
درودبیکران ما سیستانیان بر شیرزال سیستان طاهره شهرکی که هرکجای این گیتی که باشد باعث سربلندی ماست
بازگو کردن
 
 
+1 #11 هاشمی
سلام.
دکتر اوکاتی تو شایسته تقدیرید
سخنان شما درد دل مردم بی زبان زابل است.
کسی رو ندیدم جز شما برای مردم سخن بی منت بگوید
خدا رو شکر
متشکرم.
عید برشما و سیستانیها مبارک
بازگو کردن
 
 
+3 #10 سازانی.م
بی بی نوروز پیام آور این گفته ی ارجمند است که مردمان ما شایسته ی آرامشند،شایسته شادمانی وترانه اند که سرخی تواز من،زردی من از تو و شایسته ی پاکیزگی اند که از آتش نوروز برمی آید.این گفتار واین پندار از بی بی نوروز سیستان است که کودکان ونوجوانان راهر روز درمنزلت نوروز نگهدارید زیرا آنان شهریاران آینده اند،سپید مویان وسالخوردگان راارج گذارید که نشانه های کوشایی ودانایی این سرزمینند،برشال عزیز از دست دادگان وخانواده ی شهیدان درعید نخست زانوی ادب واحترام فرو آورید ودشت ها را پاکیزه وآبادنگاه دارید که زمین ضامن زندگی آدمی وگیاهان ملایک خاموش زمینند...متن زیبای جناب خسروی
بازگو کردن
 
 
0 #9 ر.شهرکی
ایمان داشته باشیم که کوچکترین مهربانی ها از ضعیف ترین حافظه ها
پاک نخواهد شد.
فرخنده باد بر شما مقدم بهار...
بازگو کردن
 
 
+1 #8 افسانه ساعدی
سایه حق
سلام عشق
سعادت روح
سلامت تن
سرمستی بهار
سکوت دعا
سرور جاودانه
این است هفت سین آریایی
نوروز مبارک…
بازگو کردن
 
 
+1 #7 حدادی فر
عید است ولی بدون او غم داریم / عاشق شده ایم و عشق را کم داریم ای کاش که این عید ظهورش برسد / اینگونه هزار عید با هم داریم اللهم عجل لولیک الفرج سال نو مبارک
بازگو کردن
 
 
+1 #6 حمید
زندگی وزن نگاهی است که در خاطر ما می ماند
نوروز جشن نکوداشت نگاه تو ست
پس نوروز بر شما فرخنده باد . . .
بازگو کردن
 
 
+1 #5 در انتظار تو
.
سال ۹۳ با تمام ادعاهاش رفیق نیمه راه از آب در اومد امیدوارم
سال ۹۴ مثل اجدادش نارفیق نباشه و با ظهور آقا رفاقت خودش رو ابدی کنه . . .
به امید ظهور آقا ، سال نو مبارک
بازگو کردن
 
 
+1 #4 عاطفه سهرکی
خدایای رحمان نوید میلاد سال نو را بر دوش نسیم بهاری گذاشت تا این امانت سبز را به رسم آغاز به خالق سپارد.حلول سال نو و تولد دوباره طبیعت، عید فرخنده و کهن نوروز باستانی را که یادگار نیاکان و پیام‌آور دوستی، عشق و محبت، با لطافت گیاه و خرمی طبیعت، و تحول به مراحل نیکوتر و برتر است.
از خداوند منان برای جنابعالی و خانواده محترمتان در سال جدید سلامتی و
و عاقبت‌‌بخیری را آرزومندم.
خدایای رحمان نوید میلاد سال نو را بر دوش نسیم بهاری گذاشت تا این امانت سبز را به رسم آغاز به خالق سپارد.
حلول سال نو و تولد دوباره طبیعت، عید فرخنده و کهن نوروز باستانی را که یادگار نیاکان و پیام‌آور دوستی، عشق و محبت، با لطافت گیاه و خرمی طبیعت، و تحول به مراحل نیکوتر و برتر است.
از خداوند منان برای جنابعالی و خانواده محترمتان در سال جدید
روزی حضرت مریم (س)
قصر آسیه،
قلب خدیجه،
عفت فاطمه،
جمال یوسف،
ثروت قارون،
حکمت لقمان
و ملک سلیمان
و عاقبت‌‌بخیری را آرزومندم.
بازگو کردن
 
 
+1 #3 کلبعلی
گشت گرداگرد مهر تابناک ، ایران زمین / روز نو آمد و شد شادی برون زندر کمین
ای تو یزدان ، ای تو گرداننده ی مهر و سپر / برترینش کن برایم این زمان و این زمین . . .
عید نوروز بر شما مبارک
بازگو کردن
 
 
+1 #2 Farah
Arezoo daram dar in donya solh va aramesh baraye hamishe be voghoo biad ta ma betavanim az samime ghalb az zendegi lezzat bebarim. Tashakor az in shabake
بازگو کردن
 
 
+1 #1 شیخ
سپاس از تلاش دوستان، بهار ایزدی بر همه عزیزان مبارک باد
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


شما اینجا هستید: Home دلنوشته نوروزی سال 1394