چهارشنبه, 13 فروردين 1399

نام آوران سیستان به ترتیب حروف الفبا

سیزدهمین نشست گروه انسجام و هم اندیشی بزرگان سیستان

 

 

 

ابتدای جلسه آقای دکتر آبیلی مسئول گروه انسجام و هم اندیشی در مشهد ضمن خوش آمد گویی به مدعوین دستور جلسه را تحت عنوان "زیر ساخت های فرهنگی و جایگاه سیستان در آینده" را اعلام نمود و از شرکت کنندگان درخواست کرد که پیرامون آن بحث و تبادل نظر نمایند.

دکتر آبیلی گفت : گروه ما یک گروه منزوی از سیاست تعریف شده و از آغاز قرار ما این نبوده که وارد مسائل سیاسی شویم و جهت گیری های سیاسی نیز در روند ما جایی ندارد برنامه ما این است که فقط مسائل فرهنگی و اجتماعی دنبال شود ، در ادامه ایشان در مورد نخبگان و اندیشمندان سیستانی ساکن مشهد اظهار امیدواری نمود که در جلسات بعدی به شکل گسترده تری شرکت نمایند و از بابت اینکه جلسات کمی در مشهد برگزار شده و اما استقبال خوبی داشته است اظهار خوشنودی نمود.

دکتر آبیلی جراح و متخصص مغز و اعصاب در مشهد افزود :  سهم بهداشت و سلامت باتوجه به شرایط بد آب و هوا سیستان باید بیشتر مورد توجه دولت مردان قرار گیردو همچنین آرزو کردند که با توجه به همسایگی کشور برادرمان افغانستان و استان پهناور سیستان و بلوچستان حداقل در یک رشته قطب پزشکی شویم.

سخنران بعدی سردار فریبرز فیروزی جهانتیغ موسس مجمع توسعه سیستان بودند که اظهار داشتند: در هرجلسه باید یک نفر از افراد ساکن سیستان برای ارائه اطلاعات روز به افراد حاضر در جلسه حضور داشته باشد تا اطلاعات لازم را به جمع اعضا از وضعیت موجود منطقه برساند و بر اساس آن اطلاعات مسائل سیستان مورد بحث و بررسی قرار گیرد ،و  مسائل سیستان در 3 بخش کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت مورد بررسی قرار داداز جمله میان مدت.و در مورد مسائل دراز مدت باید توسعه پایدار سیستان مطرح شود .

این نوع توسعه باید در همه ابعاد فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی بحث و بررسی شود زیرا توسعه بصورت یک بعدی امکان پذیر نیست و از نظر بنده تنها راهکار پیشرفت و توسعه سیستان ایجاد نهادهای مدنی می باشد نظیر مجمع توسعه سیستان و ... که حتی باید به آرامی و به تدریج پتانسیلهای سنتی و طایفگی را نیز در نهادهای مدنی وارد کرد  و از طریق این نهادها که رابط بین مردم و دولت هستند راهکارهای مناسب را به دولت مردان ارائه و مطالبات قانونی خود را از دولت مردان از این طریق درخواست نمود .

ایشان در ادامه افزود : کلیه سیستانیهای نقاط مختلف کشور باید بر اثر کار فرهنگی مداوم به این باور برسند که توانمندی های مختلف و متعددی که در حوزه های تخصصی و غیرتخصصی خود  دارند را از طریق نهادهای مدنی جهت توسعه و پیشرفت سیستان بکار بگیرند.

استاد محمودرضا آرمین عضو دیگر گروه انسجام در ادامه صحبت های جناب دکتر آبیلی اضافه کردند که:  ما باید دست به دست هم دهیم و کار فرهنگی گسترده ای انجام دهیم و تمام تلاشمان را بگذاریم برای زیر ساخت های فرهنگی و اگر در این قسمت موفق شویم طبیعی ست که می توانیم آن چیزهایی که آرمان و خواسته های ما است را بوجود آوریم.

راضیه مددخانی یکی از شرکت کنندگان با بیان این بیت از سعدی که :

ندهد هوشمند روشن راى             به فرومایه کارهاى خطیر

 

سخن خود را آغاز کرد و افزود: ما باید تلاش کنیم و مهره های دلسوز را شناسایی کنیم بدون اینکه گرایش فردی داشته باشیم و اولین قدم ما باید شناسایی باشد و قدم بعدی شناساندن افراد مفید داخل مجموعه.

جواد شهنازی عضو دیگر گروه گفت : بازی های جناحی هیچ دستاوردی برای منطقه ما نداشته و هیچ یک از مشکلات سیستان با آن حل نشده است در نتیجه من فکر میکنم ما تاجایی که در توانمان است معضلات خودمان را بررسی کنیم و بعد خروجی آن را در اختیار گوش شنواها قرار دهیم.

در ادامه سخنران بعدی  طاهره شهرکی  فعال فرهنگی اجتماعی سیستان افزود : توجه ونگاهها به استان سیستان وبلوچستان باید تلفیقی ازمذاهب  قومیتها باشد ونباید برروی مسائل قومی ومذهبی حساسیت های خاصی نشان دهیم.

وی افزود: جامعه سیستان الان ما،جامعه ای شده که هرکس سازخودش رامی زند وبه سمت وسویی دیگر می رود و طوایف و فامیل های بزرگ باید مانند گذشته لیدرهایی در راس داشته باشند و احترام به بزرگان پر رنگ تر از گذشته شود  و  در تربیت  مدیران  مدبر برای آینده قوم خود تلاش کنند  تابتوانند تصمیم گیری های صحیحی انجام دهند.

طاهره شهرکی درادامه افزود: بحثهای فرهنگی دراستان سیستان وبلوچستان مقوله ای است که تنها نقطه قوت ماست وهیچکس نتوانسته ازفرهنگ غنی این استان به نفع خودش بهره برداری کند وهریک ازما درقالب های گوناگون هنری ازجمله شعر، داستان ، صنایع دستی و..... فعالیت هایی رابه جامعه عرضه کرده ایم .

وی گفت: باید اظهارکنم باتوجه به این فعالیتها گاها خروجی های مناسبی نداشته ایم وجای بسی تاسف است و گاهی درشان نام سیستان نیست ونباید مسائل فرهنگی  رابامسائل سیاسی وانتخاباتی یکی بدانیم بلکه این مقوله ها جدا و باید درجای خودش بحث شود و یابه عبارتی فضای فرهنگی ما نباید به سمت فضای سیاسی کشانده شود

وی درپایان خاطرنشان کرد: اگرطرحهای ما توجیهی برای مولفه های فرهنگی استان داشته باشد دولت تدبیر وامید نیز دراین زمینه حمایت های لازم را خواهد داشت و اعضای گروه  باید  دغدغه های موجود در منطقه را مورد بررسی قرار دهند.

نرگس جمالی شهری سرمایه گذار در زمینه های گردشگری و تفریحی گفت :

سیستان پتانسیل های خوبی دارد و باید از این پتانسیل ها استفاده شود باید بسترسازی لازم برای سرمایه گذاران صورت گیرد و توجه بیشتری به حمایت از  بخش های خصوصی باشد تا سرمایه گذاران بیشتری جذب شوند .

در پایان فخر رحیمی عضو دیگر گروه انسجام و هم اندیشی در مشهد گفت :

 اول باید از قالب من خارج و ما شویم و تعامل  با دولت ها را داشته باشیم و از ساز مخالف زدن با دولت ها بپرهیزیم چون این یک ضعف محسوب می شود باید یاد بگیریم که بری حفظ منافع منطقه با مدیران تعامل داشته و کاری به جناح های سیاسی نداشته باشیم تا از موقعیت های پیش آمده استفاده لازم را ببریم.

دکتر آبیلی با بیان اینکه ما باید تمامی سیستانیان مشهد را شناسایی و از استعدادهایشان به نفع منطقه استفاده نماییم.پایان جلسه را اعلام نمود.

 

اضافه کردن نظر


شما اینجا هستید: Home نام آوران با شما سیزدهمین نشست گروه انسجام و هم اندیشی بزرگان سیستان