چهارشنبه, 13 فروردين 1399

نام آوران سیستان به ترتیب حروف الفبا

پانردهمین نشست گروه انسجام و همایش سیستان،گذشته،حال، آینده

 

 

همایش «سیستان، گذشته، حال، آینده» به دعوت گروه واتساپی انسجام و هم اندیشی بزرگان سیستان سایت سیستو برگزار شد.

بنابراین گزارش در همایش سیستان، گذشته، حال، آینده که در تالار ایلیای زاهدان برگزار شد. جمعی از مدیران استان، اساتید دانشگاه، شخصیت های سیاسی، فرهنگی و هنری، اصحاب رسانه و جمعی از شهروندان حضور داشتند.

تعدادی از اعضای گروه انسجام و هم اندیشی سخنرانی کردند.


در ابتدای جلسه حسن معزی یکی ازسخنرانان گروه انسجام ضمن اشاره به افتخارات گذشته سیستانیان گفت:گذشته سیستان  باعث افتخار همه ماست ودر همه محافل و مجالس  از آن با افتخار  یاد می کنیم وی بابیان دوپرسش :ایا آیندگان  به عملکرد امروز افتخار خواهند کرد؟

وما چگونه کار کنیم که باعث عزت برای آیندگان باشیم گفت: نسل آینده هم بایدبه عملکرد ما افتخار کند و این شدنی هست و هوشیاری و ذکاوت و دقت و همه ما را می طلبد.وی درادامه گفت: راه آن برنامه ریزی  دقیق بر مبنای توانمندی و پتانسیل و ظرفیت های موجود هست 

جوانان ما بالاترین سرمایه و ظرفیت امروز سیستان هستندو باید برای توسعه همه جانبه سیستان متکی بر توانایی جوانان منطقه برنامه ریزی کرد  .ایشان درپایان به نمونه ای ازعملکرد خوددرآموزش وپرورش زابل اشاره کرد وگفت: یک نمونه برنامه ارتقا قبولی کنکور بود که درسال 88 در زابل برای 5 سال برنامه ریزی کردیم و نتیجه آن ارتقا شاخص رتبه های زیر هزار بود.


مهندس راشکی درآغازبه چند مثال تاریخی و یک نتیجه گیری اشاره کرد وگفت :درجنگ احد انچه موجب شکست مسلمانان پس ازپیروزی شدعدم دقت به گفته و حق فرمانده ورهبر جامعه بود.وی افزود: درسال 61 هجری انچه امام حسین (ع)را به مسلخ وقربان گاه کشاند عدم دقت وپذیرش حرف حق از امام ورهبردلسوز جامعه توسط ملت بعلت عدم اگاهی وبصیرت شناخت حق از باطل بود به حدی که امام حسین برای بیدارکردن مردم ازکوچک ترین سرباز علی اصغر کمگ میگیرد.وی درادامه گفت:درکشورما انقلاب مشروطه باکمک علما به نفع مردم شکل گرفت اما بعلت عدم وجود پشتبانی ملت ،شیخ فضل ا... نوری ونیروهای انقلابی کشته میشوند. وی ازامام (ره)یک رهبرجهانی یادکرد وگفت:حضرت امام خمینی(ره)بااستفاده ازتجربه 75 سال گذشته و پر کردن خلع ان یعنی اول مکتب و رهبریت باپشتوانه ملت باحکمت ایران را پیروز وسرافراز وبرای ملت ها الگو سازی کرد.، وی درپایان  اظهارداشت:دیروز سیستان رزم بود وبزم و شور رستم وفردوسی  بود و حال. غرور  مردم سیستان که رضا شاه راتادرب منزل سردار پردل خان میکشاند و انقلاب 19 بهمن 1330را بوجود اوردند وامروز سیستان غیرت وشجاعت شهیدا ن طباطبایی و حاج قاسم میرحسینی بود که افتخار جامعه سیستان و کشورند.حالا قضاوت باشما چه خلع و نیازی در جامعه سیستان است.


از دیگر سخنرانان این جلسه مهندس احمد طباطبایی بود که طی سخنانی گفت: نکته ی مهمی که باید به آن توجه کرد این است که برنامه ریزی باید برای توسعه ی پایدار و جامع باشد و مهمترین ویژگی توسعه ی پایدار هماهنگی است یعنی بخش های مختلف برنامه ی توسعه مثل نت های یک آهنگ است که با سازهای مختلف نواخته می شود اما دارای هارمونی واحدی است. در عین حال که در هر برنامه ای باید به آموزش توجه ویژه داشت.

 

سخنران بعدی حاج صفر اسلامی مشاور استاندار سیستان و بلوچستان بود که گفت: اولین مسئله برای ما آسیب شناسی رفتارهایمان   است اولا باید از من ها بگذریم و به ما برسیم و کار جمعی و تیمی را تمرین کنیم و ثانیا باید از تخریب ها جلوگیری کنیم تا بتوانیم از توانمندی های خود استفاده ببریم.


بعد ازسخنرانی حاج صفر اسلامی  بانو ساناز شهنوازی شاعر سیستانی  شعرخوانی داشتند:

یک اتفاق سخت غزل داغدار شد

طوفان وزید و روسری ام بی قرار شد

این کوه خواجه،کوه اوشیدای نیک پی

در خود شکسته، غرق غروب و غبار شد

باران نیامده که به گل اقتدا کنیم

باران نیامد و تب من ماندگار شد

آشفته ی سکوت و هیاهوی جنگلم

وقتی گیاه رفت و زمین شوره زار شد

آنقدر درس صبر نوشتیم روی ابر

ایوب از نجابت مان سوگوار شد

بانوی آب!با دل دریا چه کرده ای؟

هامون چنین  ترانه ی تلخ دوتار شد

فرزند سام و رستم و اسطوره زاده ای

پیشینه ی بلند تو بی اعتبار شد

من رهسپار غربت پاییز می شوم

در طالع تو هرچه سرودم بهار شد

آخر تو سرزمین منی پاک و جاودان

هرچند آسمان تنت سنگ سار شد.

سیدمرتضی داودی ازفعالان فرهنگی حوزه سیستان نیز دراین جلسه گفت :سیستان گذشته نه تنها باعث افتخار ما که باعث افتخار ایرانیان است وسرآمد وپيشتاز جهان و سیستان امروز هم که متاسفانه به علت آسیبهای وارده دغدغه اکثر دلسوزان و فرهیختگان 

 مشکلات سیستان باید به جد آسیب شناسی وجهت برون رفت از وضعیت فعلی باشد و ترسیم سیستان پیشرو و سرافراز آینده

راه برون رفت از اینهمه گرفتاری و مشکلات به دست خود مردم سیستان ،با اندیشه های نو و استفاده از جوانان و چهره های نو.

وی افزود:به استان یزد اگر خوب بنگریم و دقیق مطالعه کنیم خواهیم دید که از نظر سرانه آب و گرمای هوا وضعی بهتر از سیستان نداشته اند وای با همت و اندیشه و تعصب صحیح سرمایه های خود وتوانهاي خودشان را در استان خودشان هزینه کرده اند که امروز منطقه و قطب اقتصادی و تولیدی و صنعتی کشور است با پایین ترین نرخ بیکاری

ایشان درادامه به وضعیت نخبگان درجامعه استانی اشاره کردوگفت:اگر آماری بگیریم از لحاظ نخبه های مدیریتی و آموزشی و چه از لحاظ کمی و کیفی جزو سرآمدان کشوريم ولی متاسفانه با قدر نشناسی و جبهه گیریها و تعصبات قومی و قبیله ای بسیاری از پتانسیلها یمان در دیگر استانها با بالاترین بهره وری وبيشترين ارج و قرب در حال مدیریت و آموزش دادن هستند

آقای داودی درپایان سخنان خودگفت:به امید روزی که از اهداف شخصی و قومی و قبیله ای عبور کنیم و بطور واقعی و دلسوزانه واز روی قاعده ،اصول و راه وروش صحیح به مشکلات سیستان بپردازیم و این میسر نخواهد شد مگر با وحدت ، انسجام و همدلی وهم اندیشی و حمایت از تک تک دلسوزان وکارکشتگان و نخبگان و فعالان ، بدون در نظر گرفتن قوم و قبیله و نام و نشان و قدرت و نفوذ و دسته بندی ها و گذر از شعار و رسیدن به عمل.

 

 

سخنران بعدی خانم فرشته رهدار عضو بنیاد نخبگان جوان کشورنیزضمن تسلیت ایام شهادت اباعبدالله الحسین(ع) گفت: حرکت تمام دنیا به سمت طراحی مجموعه های تاریخی-توریستی و شهری با ایده های ناب و نوین در جهت رسیدن به توسعه پایدار است و سیستان با داشتن گنجینه ای از این پتانسیل ها، فرصتی برای ارتقا این مرز و بوم رو دارد که باید با بکار گیری جوانان بومی و با ایده های ناب، پر انرژی و متخصص از این پتانسیل ها بیشترین بهره را برد.وی افزود: پیشرفت استان و حل مشکلات زیست محیطی و  پایدار نیازمند همدلی و همکاری ارگان های مختلف و حمایت از جوانان مختصص و بومی و آشنا با شرایط منطقه دارد.

وی درپایان اظهارداشت:  ایده هایی برای مهار ریزگردها،   طراحی فضاهای سبز و فضاهای شهری و... دارم که نیاز به حمایت دارد.

 

ملک افشاری سخنران دیگر مجموعه نیز درسخنان کوتاهی گفت:اکنون که گروه انسجام راه خودرا درجهت حل مشکلات باشرکت حداکثری نخبگان سیستانی شناخته می تواند باتشکیل کارگروههای گوناگون وانعکاس مسائل مطرح شده دراین کارگروهها رابه مسئولین رده بالای استانی ازطریق سایت سیستو، کمک بزرگی به حل مشکلات ومعضلات سیستان نمایند.


محسن شه بخش  یکی از فعالان فرهنگی استان طی سخنانی گفت: امروزه علاوه بر بخش های مهم اقتصادی و اجتماعی،  دغدغه بزرگتری که مردم سیستان را تهدید می کند، دغدغه فرهنگیست که توجه ویژه اقشار مختلف جامعه را می طلبد.   محسن شه بخش. گفت:سیستان مهد تمدن است و از دیربازدارای غنای کثیر فرهنگی بوده است. وی افزود :صاحبان عقل و دانش و عزیزان صاحب خرد و آن کسانی که طالب تاریخ و تحقیق و حقیقت پروری هستند خود نیک می دانند که در این بوستان دلگشای فرهنگی نگاه دریا گونه به حوزه فرهنگ، نیاز امروز سیستان است که این نگاه افق گونه بخش های دیگر را نیز  پوشش خواهد داد و آن میسور و میسر نخواهد گشت الا به انسجام و همدلی که مردمان این سامان خواهند داشت.

 سخنران بعدی جلسه خلبان فاطمه ی آزاده اولین خلبان زن سیستانی بود که در سخنان خود با اشاره به شهر سوخته گفت: در پنج هزار سال قبل در شهر سوخته زنان حکومت و حکمرانی داشته اند. امیدوارم در هر برنامه ای که برای توسعه در نظر گرفته می شود زنان توانمند و شایسته ی سیستانی فراموش نشوند. .


 آخرین سخنران جلسه دکتر محمد تقی رخشانی بود که گفت: واقعیت این است که ما دارای گذشته ای افتخار آمیز هستیم که مایع مباهات ماست و روزگار حال سیستان بحرانی است و آینده آن هم مبهم است به خاطر داشته باشیم که آینده خواستنی نیست ساختن است وقتی با نگاه جامعه شناسی به رفتار سیستانی ها نگاه می کنیم نتایج خوبی به دست می آید.
امروز  با نسلی سرو کار داریم که سیستان را دوست دارد و به سیستانی بو دن افتخار می کند  گویش سیستانی را با افتخار صحبت می کند و به میراث گذشتگانش مباهات می کند و این نشان از آن است که فردایی را که این جوانان می سازند ، برای سیستان آبادانی و سربلندی به همراه دارد . در پایان این مراسم عکس یادگاری گرفته شد.

علی فیروزکوهی

 

گروه انسجام

گروه انسجام

 

منبع : روزنامه زاهدان

 

نظرات  

 
0 #1 lمرتضی شهرکی
سلام .ضمن عرض تسلیت ایام سوگواری اباعبدالله الحسین و عرض خسته نباشید خدمت تمام دست اندرکاران گروه انسجام و همایش سیستان . براستی کمبود چنین گروههاو همایشهایی تن فرتوت و خسته فعالان و صاحب نظران واندیشمندان.... سیستان را هرزگاهی چند دچار اندوه میکرد چرا که خود بیان مشکلات ومعظلات سیستان جدای ازرفع آن باعث تخلیه روانی دوستاران سیستان میگردید و این امر با تشکیل این گروه میسر شد. دوستان از دور دست شما را میفشارم وبا دلی پر امید میگویم احسنت برهمت شما . ولی به نظر این حقیر جا دارد جهت هرچه پر بار بودن این همایش ها به چند موضوع نیز دقت داشته باشید . 1-دعوت از کلیه هموطنان سیستانی به دور از قوم قبیله و گرایش های سیاسی 2-دعوت از عموم مردم بلاخص سیستانهای مقیم 3- ثبت و ایجاد این گروه بعنوان یک سازمان و نهاد مردم محور 4- ثابت قدم بودن در عرصه حل مشکلات سیستان 5- واقع بینی و حقیقت گرایی موضوعات 6- ثبت نظرات صاحب نظران 7- بررسی و تحلیل موضوعات و نظرات داده شده در کار گروههای مربوطه 8- اعلام نتیجه بررسیهای انجام شده به اعضاء و طرح در همایشها 9- پیگیری های لازم در هر زمینه توسط اعضاء و در صورت لزوم توسط شرکت کنندگان داوطلب در همایش 10- دعوت از مسئولین و مدیران سیستانی و طرح پیشنهادهای لازم و استفاده از ظرفیت های موجود و....در پایان ضمن تشکر از همه دوستان آرزوی موفقیت وسربلندی برای همه احاد مردم خصوصا مردم رنج کشیده سیستان را دارم . به امید پیمودن ادامه راه
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


شما اینجا هستید: Home نام آوران با شما پانردهمین نشست گروه انسجام و همایش سیستان،گذشته،حال، آینده