جمعه, 04 بهمن 1398

پاسخی به نظرات خوانندگان محترم به يادداشت اينجانب/احمدعلی کیخا

 بسم الله الرحمن الرحيم

ضمن تشكر از خوانندگان محترم و نظرات ارائه شده، فكر كردم شايد بهتر باشد با دسته بندي نكات مطروحه توسط كاربران عزيز و در يك چارچوب تحليلي پاسخ مناسب ارائه گردد. 

 

نكته اول إظهار ارادت دوستان به هامون مقدس و فرياد بلند آنان براي دوست داشتن هامون و بوسه زدن بر تن خشكيده و ترك خورده هامون عزيز است. 

كه البته بسيار قابل احترام است و به نظر بنده هم لازم است هر چه سريعتر همه سيستاني هاي سراسر ايران و جهان  با همديگر هم صدا شده  و براي نجات هامون فرياد بكشند. آنچنان فريادي كه  همه خفتگان داخلي و خارجي را براي احياء هامون بيدار كند.  

نكته دوم نا اميدي برخي از دوستان است تا حدي كه مجلس ختم هامون را ترتيب مي دهند. به نظر من هر چند شرايط فعلي هامون بسيار غم انگيز است اما نبايستي تسليم شد و تن به پذيرش شرايط موجود داد.  اين بيماري لاعلاج نيست و مي توان آن را درمان كرد. 

نكته سوم  آرزوي برخي از همشهريان محترم براي سيرآبي  و احياء هامون است. كه خود نكته مثبتي است و بايد اين روحيه اميد و آرزو را در همه مردم تقويت كرد زيرا اگر خود ما سيستانيها بپذيريم كه هامون مرده و قابل احياء نيست قافيه را باختيم. 

نتيجه اينكه ما با هامون زنده ايم حتي در ذهن ما نبايستي هامون بميرد اين افكار را بايد از خود و فرزندانمان دور كنيم.  

نكته چهارم در خصوص علت اين شرايط است. يكي از همشهريان نوشته بودند كه از ماست كه بر ماست. البته خشك شدن تالاب دلايل متعددي دارد كه در نوشتارهاي بعدي مفصلاً به آن خواهم پرداخت. وليكن من تا حدودي زيادي نيز با اين نظريه موافقم كه مردم هر منطقه بي تاثير در خلق شرايطي كه در آن به سر مي برند، نيستند! (در صورتي كه دوستان مايل بودند مي توان مشخصاً در وقت ديگري به اين موضوع پرداخت). 

نكته پنجم اشاره مهم يكي از كاربران محترم بود مبني بر اينكه "نجات هامون نجات مردم سیستان" است. من كاملاً با اين موضوع موافقم. به برنامه توسعه سيستان صرفاً بايستي از پنجره تالاب هامون نگريست. احياء هامون كليد توسعه پايدار منطقه است. اگر بتوانيم هامون را احياء كنيم مي توان به حيات مردم و آرامش  زندگي  در منطقه سيستان اميدوار بود. اجازه مي خواهم دلايل تخصصي حمايت از اين ايده كه توسعه سيستان مستلزم احياء هامون است را در جاي خودش بحث كنم. 

نكته ششم مجموعه نكات مثبت و مهمي است كه همشهريان محترم در قالب عبارات مختلف   فرموده اند و از نظر بنده همه آنها مهم است و بايستي مورد توجه و عنايت دوستداران هامون قرار گيرد. از جمله :  ضرورت تلاش و همت خود مردم سيستان و مديران با سواد و همدلی نمایندگان سیستان وبلوچستان واستان گلستان ونماینده سرخس به صورت خاص ( آقاي سجادي كه اصالتاً سيستاني هستند) وهمراهی نمایندگان دیگر به صورت عام وتحرک نخبگان سیستانی و اينكه  دست در دست هم دهیم به مهر و در عمران و آبادانی سیستان خویش تلاش کنیم و هامون خود را کنیم آباد و يا اينكه باید همه به پاخیزند برای احیای دریاچه هامون و اعلام پشتيباني و كمك مردم زابل و  اينكه جوانان سیستانی امروز محکم تر از گذشته خواهان احیای این دریاچه هستند. 

نكته هفتم طرح عبارت مهمي است كه از سوي يكي از همشهريان بيان شده است و آن اينكه چقدر خوب است  تا مردم ما بويژه نخبگانش "چشم باز عقلانیت را بر چشم تنگ حسادت و کینه ورزی ترجیح دهيم". 

قطعاً هر چه مردم يك منطقه بويژه نخبگان و مديران آن توسعه يافته تر باشند يعني از ويژگيهاي رفتاري مناسب و انديشه هاي نيكوتر برخوردار باشند حركت بر مدار توسعه و پيشرفت هم آسانتر وسريعتر خواهد شد.

 بنابراين لازم است كه همه ما بويژه خواص جامعه يادمان باشد كه توسعه يافتگي افراد جامعه فقط  به افزايش سطح تحصيلات كلاسيك نيست بلكه لازم است تا هم زمان به توسعه ساير ابعاد شخصيتي و تحصيل صفات نيكوي اخلاقي و انساني نيز بپردازيم. 

نكته هشتم "استفاده از اندیشه بخردانه فرزندان برومند برخاسته از همین آب و خاك " است. بدون شك ما نياز داريم تا براي عمران و آباداني سيستان عزيز دست هر فرد انديشمند و توانمندي را كه مي تواند گره اي از مشكلات مردم را حل كند به گرمي بفشاريم و چقدر خوب است كه اين دست ، دست مبارك فرزندان نيك آب و خاك سيستان باشد.

نكته نهم اين سؤال است كه سونامی مهاجرت از سیستان تا به كي ادامه دارد؟ اگر چه به نظر مي رسد طرح اين موضوع بيشتر به مهاجرتهاي اخير بر مي گردد. اما اين مسئله ابعاد متعددي دارد. اينكه آيا أصلاً مهاجرت چيز خوبي است يا نه؟ اينكه ظرفيت طبيعي سيستان چه جمعيتي را در خود جاي مي دهد؟ اينكه آنهايي كه مهاجرت مي كنند وضعشان بهتر مي شود يا نه؟ اينكه در نتيجه مهاجرت فرزندان سيستان وضع سرزمين مادري آنان چه مي شود ؟ من در اين ارتباط نظراتي دارم كه در اينجا نمي توان به همه آنها پرداخت ولي همين قدر بس كه هميشه مهاجرت بد نيست شايد در برخي مواقع لازم هم باشد. نتيجه همين مهاجرتها بوده كه الآن خيل عظيم فرزندان سيستان در سرتاسر ايران عزيز و حتي برخي كشورهاي همسايه وجود دارند و بسياري از آنها از افتخارات سيستان هستند. به نظر بنده مشكل اصلي، مشكل مهاجرت از سيستان نيست بلكه آنچه همه ساكنين و فرزندان مهاجر سيستان را ناراحت مي كند عدم پيشرفت سرزمين مادري آنها است. و اين مشكل اصلي است كه بايستي براي آن چاره اي انديشيد. 

نكته دهم همكاري دولت افغانستان با جمهوری اسلامی ایران بيان شده است و گفته شده كه در اين صورت بسیاری از این مشكلات حل خواهد شد. حرف درستي است. قطعاً بدون همكاري دولت أفغانستان حل مشكلات سيستان بويژه در كوتاه مدت و حتي ميان مدت به سختي امكانپذير است. دولت جديد و توانمندي اعضاء دولت آقاي روحاني اميد بيشتري را براي همكاري دو كشور افغانستان و ايران و حل مسئله آب سيستان فراهم كرده است. 

نكته یازدهم در مورد سفر خانم ابتکار به منطقه بود. كه لازم است عرض كنم  به زودي اين سفر انجام خواهد شد انشاالله

دلايلي از جمله تعيين استاندار جديد علت اصلي تاخير در اين سفر بود.

 

نكته دوازدهم اينكه گفته شده خانم ابتکار فکر می کنند در ایران فقط دریاچه ارومیه است که نیاز به توجه و کمک دارد و انگار که فراموش کرده اند که ایشان رئیس سازمان محیط زیست در ایران هستند و باید دیدی ملی داشته باشند. من كه با ايشان كار ميكنم همچين حسي ندارم. از جمله توافقات همكاري ما اين بود كه من براي هامون وقت بيشتري بگذارم و تا كنون هم گامهاي خوب و در خور ستايشي برداشته اند كه حتماً در سفر به سيستان بيان خواهند نمود. 

نكته سيزدهم توقع مردم از بنده بعنوان معاون محیط زیست کشور است. بنده اين اطمينان را به همه شما عزيزان مي دهم كه اينجانب از هيچ تلاشي براي بهره گيري از حداكثر ظرفيت سازماني خود و همچنين ارتباط با ساير دستگاهها براي پيشبرد اهداف توسعه منطقه دريغ نخواهم كرد. تاكنون هم اقدامات خوبي انجام شده كه در جاي خود اطلاع رساني خواهد شد.

نكته چهاردهم سؤالي بود مبني بر اينكه "زمانی که نماینده بودید برای دریاچه هامون چه اقداماتی را انجام داده ید و حالا که کل دریاچه هامون از بین رفته و به لطف خدا معاون محیط زیست شده اید میخواهید چکار کنید؟"

هر چند من ترجيح مي دهم و معتقدم كه دوستان و همشهريان بهتر است مطالب تخصصي را كه افراد مختلف مي نويسند حتي اگر آنها را دوست ندارند و دشمن خود نيز مي پندارند صرفاً با نگاه تخصصي نقد كنند. زيرا نقل است كه ميگويند " گاهي اوقات مخالف ما بهتر از خود ما مي بيند و مي انديشد". لذا اجازه دهيد به خاطر كاهش حساسيتها اينجانب صرفاً بعنوان يك متخصص اقتصاد آب و مطلع نسبت به برخي از مسائل منطقه  برايتان بنويسم.

البته بي ميل نيستم از تجربيات دوره نمايندگي و اقدامات آن مقطع بنويسم. و يا حتي دوره نمايندگي اينجانب به چالش گرفته شود اما شرطش اين است كه مديريت محترم سايت با توجه به تقاضاي كاربران خويش درخواست نمايد. همين قدر لازم است بدانيد آنچه نمايندگان محترم مردم اروميه امروز فرياد مي زنند در دوره ما بدون سر و صدا شروع شد و در حال انجام بود. 

نكته آخر اينكه به گفته يكي از همشهريان 

شاید اين هم آزموني باشد براي سنجش بنده، اميدوارم كه با دعاي خير دوستان شرمنده شما نگرديم.

در پايان همانطوري كه يكي از كاربران محترم فرموده بودند"  بر تمامی عزیزانی که در راه احیای حق مردم سیستان و هامون عزیز فعالیت میکنند" درود مي فرستيم. 

 

موفق باشيد. 

دكتر احمد علي كيخا

نظرات  

 
-1 #12 سیستانی غیرتمند
ببین کیخا جان مردم سیستان هوشیارند و دیگر مسخره شعارهای تو نمیشوند 4 سال نماینده بودی هیچکاری نکردی فقط دکتر نورا برای سیستان تلاش کرد و شما بفکر استخدام کردن و پست دادن به رفقا بودی بس است بخدا بس است ..درود بر نورا
بازگو کردن
 
 
+5 #11 مهندس سیستانی
دکتر عزیز درود بر شما باعث افتخار و غرور همه ما سیستانی ها بوده و هستید.
بازگو کردن
 
 
-1 #10 دوستدار وطن
با سلام و تقدير و تشكر از عوامل اين وب با ارزش و بوسه بر خاك پاي همه دوستداران ايران عزيز
از دكتر كيخاي بزرگوار ملتمسانه تقاضا ميكنم كه با توجه به اينكه ايشان دوراني زحمات زيادي در دانشگاه و پ‍ژوهشكده كشاورزي كشيده اند اكنون هم نيم نگاهي به تنها باغ وحش استان كه در چاهنيمه است داشته باشند دانشگاه زابل در نگهداري اين باغ وحش با ارزش تاكنون تلاش زيادي انجام داده و ميدهد ولي هزينه هاي نگهداري و توسعه بسيار سنگين و خارج از توان مالي دانشگاه ميباشد لذا آقاي دكتر اگه لطف كنند و بودجه اي مناسب جهت تجديد بنا و احداث يا تعميرات بخشهاي مستهلك شده در نظر بگيرند مردمان سيستان و شهرهاي همجوار كه براي بازديد و تماشاي از اين باغ وحش ميان بسيار ممنون و متشكر خواهند شد.
بازگو کردن
 
 
+10 #9 گلشاهی
درود بر دکتر کیخای عزیز
ایمان دارم که گره این کلاف سردرگم با درایت و خردمندی سیستانیان توانا همچون حضرتعالی که دل در گرو عمران و آبادانی موطن خویش دارند باز خواهد شد و در طلیعه دولت تدبیر و امید و قول مساعد کرزی رئیس جمهور افغانستان در سفر اخیر به ایران و پیگیریهای مجدانه جنابعالی و مجموعه همکارانتان و نیز دلسوزان واقعی این آب و خاک همانگونه که در ایام اخیر آب در هامون جاری گردیده انشالله قطع نشده و پیکر نحیف و تشنه هامون بزرگ سیراب گردد
بازگو کردن
 
 
0 #8 نرگس
پس چی شد جناب دکتر قرار شد مطلب بزارید!!!!!
خبری نشد
بازگو کردن
 
 
+6 #7 نظر
سلام باید به عرضتان برسانم بیکاری اصلی ترین و مهمترین دلیل مهاجرت مردم زابل بوده است منبع عمده درآمد استان تنها کار کشاورزی بوده و از کارخانه و شرکت و ... خبری نیست و این افراد برای کارگری به شهر های دیگر مهاجرت کردند و جمعیت زیادی از مردم مهاجرت را بر ماندن ترجیع می دهند و اکثر افراد باقیمانده نیز به سختی امرار معاش می کنند و دلیل نرفتن آنها فقط نداشتن هزینه حمل و نقل اثباب می باشد و زندگی آنها تنها از یارانه ها می گذرد
بازگو کردن
 
 
+8 #6 javad
از پاسخ گویی شما متشکریم موفق و موید باشید
بازگو کردن
 
 
+8 #5 حسین
خیلی خوب بود جناب دکتر با آرزوی موفقیت برای شما
بازگو کردن
 
 
-2 #4 هامون
آقای دکتر هامون واقعا مرده اغراقی در کار نیست، کار از سر سه هفته و چهل و سالگرد اول و دوم هم گذشته
امیدی برای نجات هامون نیست با این شرایط
بازگو کردن
 
 
+12 #3 کارشناس کشاورزی
با سلام و ارزوی توفیق برای همه شخصیت های مومن و دلسوز سیستانی بویژه دانشمند متعهد و برجسته استاد ارجمند جناب اقای دکتر کیخا
انچه برای بنده به عنوان یک کارشناس مسائل کشاورزی بسیار مهم بود در جلسات مشترک با جناب اقای دکتر ،تدبیر ،باهوشی ، درک به موقع ،هدایت عالی جلسات برای رسیدن به یک تصمیم و در نهایت پیگیری تا محقق شدن موضوع و تصمیم از ویژگی های این شخصیت ارزشمند است. ایشان برای حل بحران کم ابی سیستان و جلوگیری از هدررفت بیش از 70 درصدی منابع اب منطقه در دوران نمایندگی پروژه انتقال و توزیع اب کشاورزی از محل چاه نیمه های سیستان را با شبکه کم فشار شروع و اجرایی نمود که در صورت تکمیل و پیگیری مسئولین بزرگترین خدمت تاریخی است.اگر بعد از ایشان ما کم کاری کردیم و نتوانستیم مثل ایشان قدمی برای سیستان برداریم ما ناتوان بوده و کوتاهی کردیم. ادرس بدهند دیگران کدام سانتی متر کار عمرانی و زیر بنایی را در نزدیک به دوسال در سیستان شروع کرده اند. کدام ردیف بودجه جدید برای سیستان ایجاد گردیده. بنده و تمام کارشناسان بخش کشاورزی و اب استان سیستان و بلوچستان نبود اقای دکتر کیخا در مجلس را برای تدوین قوانین پویا یک خسارت می دانیم. ایشان قانون بهره وری کشاورزی ، قانون برنامه پنجم توسعه و دهها قانون دیگر را با سایر متخصصین و برنامه ریزان کشور اماده و مدیریت نموده.بگویند دیگران دو سال از قانون برنامه پنجم توسعه می گذرد ،چرا بند د ماده 93 قانون که توسط خود ایشان برای تشکیل مدیریت یکپارچه در حوضه تالاب های بحرانی در قانون اضافه شده و مصوب مجلس گردید و یکی از راههای برون رفت منطقه از مشکلات است برای سیستان اجرایی نشده.به نظر بنده عدم پیگیری مسئولین و نمایندگان سیستان برای تحقق این قانون برای منطقه سیستان ظلمی نا بخشودنی است. چرا ما خودمان را به خواب زدیم. برای دکتر عزیز و همه دوستداران متعهد و با اخلاص سیستان و سیستانی ارزوی توفیق دارم
بازگو کردن
 
 
+13 #2 شخروند
بینش عمیق دکتر اورا به دوست داشتنی ترین چهره تبدیل نموده است
بازگو کردن
 
 
+13 #1 امینی
با سلام،بسیار عالی بود جناب دکتر
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


شما اینجا هستید: Home هامون پاسخی به نظرات خوانندگان محترم به يادداشت اينجانب/احمدعلی کیخا