چهارشنبه, 09 بهمن 1398

ما و پیامبر اسلام/دکتر محمد تقی رخشانی

پیامبر اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) در روزگاری به رسالت مبعوث شد که اصطلاحا از آن به عصر جاهلیت تعبیر می شود.این روزگار از آن جهت به عصر جاهلیت معروف نشده که یکتا پرستی در انزوا بوده و بت پرستی رونق داشته و سکه بازار بوده است. در این روزگار مجموعه ای از باورها و رفتارها مقبولیت داشته که ماحصل همه ی آنها دوران پیش از بعثت رسول مکرم اسلام را به روزگار جاهیت شهره نموده است.

خشونت و سنگدلی، هتاکی و انتقام جویی، عصبیت قبیله ای، عداوت و کینه جویی، چپاول و غارت، خرافه و جهل برخی از ویژگی های آن جاهلیت بود.

در روزگاری چنین تیره و تار ناگهان ستاره ای بدرخشید و ماه مجلس شد. پیامبر مبعوث شد تا رحمتی برای جهانیان باشد او برانگیخته شد تا اسوه ی حسنه ای باشد که راه بنماید و چراغی روشنی بخش تاریکی باشد.(و لکم فی رسول الله اسوه حسنه)

این الگوی حسنه آمد تا به همگان بگوید دانایان بر جاهلان برتری دارند و کسب علم و دانایی فضیلت و فریضه است.( هل یستوی الذین یعلمون و الذین لا یعلمون_ طلب العلم فریضه علی کل مسلم و مسلمه)

او برانگیخته شد که در جهان سرشار از خشونت و پرخاشجویی و سنگدلی و انتقام جویی به همگان بیاموزد که در عفو لذتی است که در انتقام نیست و می توان حتی وحشی قاتل حمزه ی سید الشهدا را نیز بخشید.

او آمد تا به همگان بگوید که سنگدلی را با محبت و پرخاشگری را با ادب پاسخ دهید که جادلهم بالتی هی احسن

پیامبر آمد تا به بشریت یادآور شود که اگر پسر برای پدر نعمت است دختر رحمت است و جایگاه دختران نه زنده در گور بلکه زانوی مهربان پدر است.

پیامبر آمد تا بگوید ای همه ی انسان ها از هر قوم و قبیله ای که هستید برتری با تقواست نه ایل و تبار که یا ایها الناس انا خلقناکم من ذکر و انثی و جعلناکم شعوبا و قبائلا لتعارفوا ان اکرمکم عنداله اتقیکم.

او آمد تا به انسان ها بگوید که چپاول و غارت گناهی نابخشودنی است و مال و اموال دیگران حرمت دارد فراتر از آن او آمد تا به مسلمانان بیاموزد که حرمت آبروی مومن از حرمت کعبه بیشتر است.

پیامبر آمد تا بگوید که جان انسان ها شریف است و کشتن یک نفر همچون کشتن همه ی انسان هاست چرا که کشتن انسانیت است.

او آمد تا به همگان بگوید که خرافه و جهل مانع رشد بشر است و باید با آن برخورد کرد صریح و شفاف حتی اگر موضوع آن در گذشت پسر پیامبر باشد.

پیامبر آمد تا به همه ی انسان ها بگوید که فکر، اندیشه و تصمیم انسان ها ارزشمند است و هر کس حق دارد آنچه را عقیده دارد با کمال آزادی خود انتخاب کند که لا اکراه فی الدین قد تبین الرشد من الغی

پیامبر برای ما دین رحمانی اسلام را آورد و اکنون در جهان به نام پیامبر اسلام و دین رحمانی او چه می گذرد.

در گوشه ای از جهان عَلَم مخالفت با علم برافراشته می شود دختران از مدرسه بیرون کشیده می شوند تا در بازار به فروش برسند و در گوشه ای دیگر به چهره دختری گلوله شلیک می شود که از علم آموزی دختران حمایت کرده است. این مخالفت با تحصیل دختران و این سبعیت از کجای اسلام درآمده است.

در گوشه ای دیگر از جهان انسان ها را سر می برند و قلبشان را از سینه بیرون می آورند و در مقابل دوربین های تلویزیونی به دست می گیرند و فخر می کنند وآن را به اسلام نسبت می دهند. این خشونت از کجای اسلام در آمده است.

در گوشه ای دیگر از جهان به نام تسنن به صف نماز شیعیان رگبار مسلسل می گیرند و یا برعکس، این عداوت و دشمنی از کجای اسلام درآمده است.

در گوشه ای دیگر از جهان گویندگان لااله الا الله و محمد رسول الله (ص) را کافر می خوانند، این فتاوای تکفیر از کجای اسلام آمده است.

در چنین شرایطی که خیلی بی شباهت به عصر جاهلیت نیست خوشحالیم که در استان ما عالمی است که با خشونت مخالف است برای انسان ها دل می سوزاند، از حقوق زنان دفاع می کند و در امور اجتماعی فتواهای مترقی و بی سابقه صادر می کند. اگرچه افراطیون او را برنمی تابند و با توهین و تهمت و هتاکی با وی برخورد می کنند اما باکی نیست که او از این تهدید و تشویق ها گذشته است. خوشحالیم که امروز مراسم ختم بخاری در زاهدان برگزار می شود این مراسم تکریم و تجلیل علم است، این مراسم تالیف قلوب است، این مراسم حرمت نهادن به مقدسات مذاهب است ،این مراسم مخالفت با خشونت است و این مراسم وحدت مسلمین است. در انتهای صحبت به یک نکته اشاره می کنم همه می دانیم که مقام معظم رهبری فرموده اند که هر زبانی که در اختلاف شیعه و سنی سخن بگوید زبان شیطان است و ایشان در مورد توهین به صحابه و به ویژه همسران پیامبر فتوا داده اند جالب است که چون فتوای مقام معظم رهبری صریح، روشن و غیرقابل تفسیر است و نمی توان آن را توجیه و تعبیر کرد کسانی که در مورد یک سخن کوچک رهبری که حتی تاریخ مصرف کمی هم دارد همایش ها و سمینارها برگزار می کنند در مورد این فتوای تاریخی و ماندگار سکوت کرده اند جالب است افراطیون هر دو طیف شیعه و سنی در این مورد ساکت هستند گویا بهترین راه عبور از آن را تحریم و بایکوت این فتواها و حکم های ارزشمند دیده اند. در هر صورت یک بار دیگر با خود بیندیشیم که پیامبر بزرگوار اسلام دینی سرشار از مهربانی و محبت و مدارا و آزادی و عدالت و رحمانیت به ما داد و اکنون چگونه عده ای افراطی و خشونت طلب از آن چهره ی متفاوت و نازیبا به دنیا عرضه می کنند.رسالت مسلمانان بسیار خطیر است.هوشیار باشیم.

 

 

نظرات  

 
0 #1 شهرکی
باسلام به لیدر اصلاحات استان شما در پیامتون به عصر جاهلیت در اوان اسلام نام بردید فرق اون باجامعه ی امروز شهرستان زهک در چیست که از یک فامیل 500نفره ی راشکی کل مسولین شهر زهک انتخاب شده اند!گرچه در فامیل به اصل روشنفکری جلای وطن نموده و رخشانی نامگذاری نموده اند از آن جمله جمشید راشکی معروف به رخشانی نسب فرماندار زهک شهردار آقای محمدرضا شیخ لنگی معروف به محمدرضا رخشانی شهردار زهک و همینک رییس شورای شهرستان به سفارش شخص روشن فکر شما بعنوان رییس آموزش وپرورش به اداره کل معرفی ولی بعلت جابجایی قدرت سیاسی در شهرداری زهک فعلا در نصب رییس آموزش وپرورش خلا ایجاد گردیده است با توجه به اینکه اکثر مسولین تمام قد از آقای سعید جلیلی دلواپس حمایت نموده اند و آقای محمد رضا رخشانی مرادگزینه ی پیشنهادی فرماندار زهک به سفارش خود شخص روشن فکر واصلاح طلبتان یک اصولگرای دو آتشه را فقط به صرف فامیل بودن پیشنهاد میشود این همان جاهلیتی است که شما از آن در عصر تاریکی و روشنگری فعلی بیان میکنید دیگر از گزینه های ناحیه ی 1و2 آموزش وپرورش زاهدان صحبت نمیکنید.
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


شما اینجا هستید: Home یادداشت ما و پیامبر اسلام/دکتر محمد تقی رخشانی