چهارشنبه, 09 بهمن 1398

مدیران ملی،توسعه منطقه ای

حضور در همایش " مدیران ملی - توسعه منطقه ای "

بازهم توفیقی حاصل شد که به بهانه شرکت در همایش < مدیران ملی - توسعه منطقه ای > سفری به دیار آشنایم داشته باشم ، هرچند که خدای سبحان را سپاسگزارم که همیشه این توفیق را به من عنایت فرمود که در طول سه دهه گذشته در مسئولیتهای سخت و سنگین ملی و بین المللی که داشتم ولی هر سال به مناسبتهای مختلف سفری به شهر و دیارم داشته باشم . در این سفربرادر عزیزم آقای مهندس سرگلزائی که از مدیران موفق شهرداریهای کشور میباشد حضور داشتند .

فداحسین مالکی

دراین نشست که اقشارمختلف مردم،معتمدین،مسئولان ودانشجویان حضورداشتند، بعد از تلاوت کلام الله مجید و سرود پر افتخار جمهوری اسلامی ایران ،آقای دکتر اوکاتی رئیس دانشگاه گزارشی خوبی در مورد اقدامات  دانشگاه دادند که برایم جالب بود ، شاید خیلیها در پایتخت از اقدامات مثبت و رو به توسعه دانشگاه کمتر اطلاع داشته باشند ، خود دکتر اوکاتی را فردی مسلط وصاحب نظر دیدم .

 من بعنوان فرزندکوچکی ازخانواده بزرگ تاریخ سیستان به دعوت مجری محترم که همراه با آقای فیروزکوهی مدیریت خوبی بر همایش داشتند ، سخنم را براساس محور تعیین شده آغاز کردم ؛ 

از آنجائیکه میدانستم جو سیستان برای نیروهای بومی همیشه مناسب نیست ، حتی برای فردی که مسئولیتهای ملی و بین المللی داشته است ، که قاعدتا به خاطر گذر از مدیریتهای استانی و پیوستن سالها به مدیران ملی ، باید از این حرف و حدیثها استثنا باشد ، ابتدا توضیح کوتاهی در مورد اهمیت موضوع دادم که صرفا حضورم در دانشگاه احترام به مدیران ، اساتید ، ودانشجویان عزیز بوده است ، واز حضور پر رنگ بزرگان منطقه و خواهران گرامی نیز قدردانی کردم .

سپس باتوجه به موضوع بحث سخنی در مورد نوع حکومتهای که در دنیا از مدل  تمرکز و دیگری و عدم تمرکز که هردونوع آن از۲۵۰۰ هزارسال پیش تاکنون ادامه داشته است واز افتخار ما ایرانیها در طول تاریخ بوده است به میان آوردم ،

  درجمهوری اسلامی تلاش بر سیستم حکومتی غیرتمرکز بوده وسعی براین میشود  تافدرت از مرکز به مدیران منطقه ای تفویض شود که در این راستا در دولتهای مختلف گامهای مثبتی برداشته شده است ، البته  اشکال کاراین است که برخی مدیران منطقه ای ما هنوز وابسته به مدیریت کلان کشورهستند . آنگاه اشاره ای به دوران سفارتم در افغانستان واقدامات موثری که به همکاری جمعی از مدیران سیستانی که همراهم بودند داشتم که به لطف خداوند متعال در طول 4 الی 5 سالی که بودیم آب هیرمند بر روی مردم سیستان قطع نشد و این نتیجه تلاش شبانه روزی مدیران سفارت بوده است ،

انتظار است که وزارتخارجه کشورمان موضوع هیرمند را همچون زمان سفارت اینجانب بعنوان الویت اولش در سفارت قرار دهند ، همچنین در این مدت سعی شد تامسائل دوجانبه ای دوکشور ایران وافغانستان بین المللی نشود  تا امریکائیها و نیروهای ناتو به مرزهای شرقی ما ، ودیگر موضوعات دو جانبه دو کشور امثال هامون وهیرمند ورود پیدانکنند و مشکلاتی را برای دو کشور برادر و مسلمان بوجود نیاورند ؛ . وی ازهمکاریهای خوب افغانی ها دراین چندساله متذکرشد وگفت: ما همیشه پیگیر حقابه هیرمند نیز بودیم و انصافا افغانی ها همکاری خوبی با ایران داشته اند وهرگز اجازه ندادند نیروهای آمریکایی برای هیرمند و مرزما مشکلاتی را ایجادکنند.

 سپس به نکته مهم   همدلی سیستانیها وحتی وحدت بلوچ و سیستانی و نقش موثری که در کلان کشور داشتند پرداخته شد ، و اینکه وحدت برای سیستانیان یک اصل است و این اجازه راندهیم که بعضی بگویند سیستانی ها باهم وحدت وانسجام ندارند واین راباید از اذهان خود ودیگران دورکنیم که مورد  سوء بعضی ها نشود ،

آنگاه به تجربه اخیری که در کشور اتفاق افتاد اشاره شد ، خوشبختانه جمعی از مدیران سیستانی و بلوچ ما ، علیرغمی که در گذشته راجع به برخی موضوعات استانی با هم اختلاف نظر داشتند ، اما در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور که یکی از مهمترین دستگاهای نظام اسلامی میباشد گرد هم آمدند وبخوبی نشان دادند که میتوانند در کنار هم کارهای بزرگی را انجام دهند ، که در مدت دوسالی که در کنارهم این مسئولیت ملی و فراملی را داشتند و اقدامات تاثیر گذار کشوری در جهت شفاف سازی اقتصاد کشور ، تصویب قانون جدید با همکاری قوای سه گانه کشوری ، حمایت از تولیدات داخلی ، جلوگیری از ورود کالاهای غیر ضرور در کشور ، مکانیزه کردن ده گمرک بزرگ بعنوان گلوگاهای مهم کشور ، قانونمند کردن کالاهای که از کشور بصورت قاچاق خارج میشد که سود وعاید آن به مردم تعلق بگیرد و ،،،  داشتند که مورد تقدیر مقامات ارشد نظام واقع شوند ؛ که در طول تاریخ سابقه نداشته است که چنین اتفاق با ارزشی بیفتد ، اما متاسفانه هیچ موقع رسانه های استان بهش نپرداختند که سنگ بنائی برای آینده گان باشد ؛ در واقع به این سئوال سنتی و همیشگی پاسخ داده شد که سیستانیها هم میتوانند در کنار هم باشند و هم میتوانند خالق  کارهای بزرگی در کشور باشند .

 مهم این است که دوستان ما مثل دیگر استانهای کشور همانند  کرمانیها هم دیگررا درک کنند و باور داشته باشند ، وبراساس تخصص و تجربه ای که دارند درخدمت مردم استانشان و کشور باشند ؛ باید همدیگر را هضم و باورکنیم نه حذف و ناتوان تلقی کنیم !؟ البته بعنوان مثال اشاره شد که بنده شاید بیشترین بی مهریها ، جوسازیها ، و بعضا بی حرمتیها را از برخی دوستان خودی دیدم و تحمل کرده و میکنم ، و هیچگاه شکوه وشکایتی از کسی نداشتم ، وبه همه هم احترام قائل بوده و هستم  ، و همیشه هم در سختیها کنارشان بوده و خواهم بود !! چون معتقدم که با صیر و پشتکاری باید الگوئی در جهت پیمودن مدارج عالی سیاسی و اجرائی در کشور برای جوانان ونسل آینده استانمان باشیم  .

از طرفی همه دولتها نسبت به استان سیستان و بلوچستان دیدگاههای ویژه ای داشته اند و اگر بخواهیم سیستان ازاین وضعیت بیرون آید باید با محوریت دانشگاه زابل ودانشگاه سیستان و بلوچستان برنامه ریزی شود که بهر دلیلی از جمله خشکسالی ویا جریانات سیاسی آب وارد منطقه نشد چه باید کرد ؟ یعنی با سیستان بدون هیرمند چه باید کرد ؟ نمیشود که دست روی دست گذاشت و مرگ تدریجی مردم را تماشا نمود !!؟ اینجاست که نقش موثر دانشگاها با همکاری وهمدلی نخبگان کشور و منطقه در جهت نجات سیستان  از بحران مشخص میشود ؛ والا پراکنده کاری توسط دولتهای گذشته زیاد صورت گرفته است !! از جمله سازمان عمران سیستان که با آب و تاب تاسیس شد و میلیاردها تومان هم هزینه کرد ، وبعدا هم یک شبه منحل شد  و هیچ دلیل و گزارشی هم به مردم ندادند !!؟

 درپایان به عنوان رمز موفقیت در طول مدیریت 36 سال بعد از انقلاب اسلامی ، به  توکل برخدای متعال ، خودباوری در مقابل پذیرش مسئولیتهای بزرگ ، پرهیز از افراط وتفریط ، دیگران را کوچک نشمردن ، مشورت با نخبگان کشور در مدیریتهای کلان کشوری که داشتم ، ارتباط نزدیک با شخصیتهای وبزرگان کشور بمنظور پیشبرد اهدافی که نظام اسلامی تعیین نموده است ، باورکردن ظرفیتهای استانی در مدیریت ملی ، و ،،، .سپس پای صحبت برادرم آقای مهندس سرگلزائی در مورد نقش مدیریت شهری نشستیم .

بگذریم ، بعد از آنکه از استان برگشتم نگاهی به سایت شخصی ام کردم ، دیدم در مقابل محبتهای زیادی که مردم و خصوصا شخصیتهای محلی که در جلسه حضور داشتند ، دو سه نفری هم بگونه دیگری آنهم با الفاظ زننده ای به حقیر و به حمایت از یک نماینده محترم منطقه محبت نمودند ! که از همه عزیزانم بی نهایت سپاسگزارم . والسلام 

 

 

اضافه کردن نظر


شما اینجا هستید: Home یادداشت مدیران ملی،توسعه منطقه ای