چهارشنبه, 13 فروردين 1399

روز دختران

ولادت حضرت معصومه(س) را در تقویم رسمی روز دختران نامیده اند. جایگاه دختران در خانواده را می توان از این سخن پیامبر گرامی اسلامی دریافت ایشان فرموده اند: «پسر نعمت است و دختر رحمت» که نشان از جایگاه دختر در چشم و دل پیامبر دارد.

رابطه ی ویژه ی پیامبر با فاطمه ی زهرا را همه می دانند.حضرت فاطمه حدود پنج سال سن داشت که کفار قریش برای توهین به پیامبر در حالیکه پیامبر در جوار کعبه مشغول عبادت بود دستور دادند که شکمبه شتری را بر روی سر پیامبر خالی کردند. فاطمه ی زهرا که شاهد این صحنه بود به سرعت خود را به پدر رسانید و شروع کرد به تمیز کردن سر و صورت پیامبر و هر کجا را که پاک می کرد می بوسید، پیامبر که تلاش و دلهره ی مادرانه ی فاطمه را دید او را بوسید و جمله ای تاریخی در مورد او فرمود. وی فاطمه را با عنوان «مادر پدر» مورد خطاب قرار داد.

این رابطه ی عاطفی در بزرگسالی فاطمه هم ادامه یافت. چون همسر اختیار کرد و صاحب فرزند شد باز هم پیامبر هر روز صبح چون قصد خروج از خانه داشت چند ضربه به پنجره ی اتاق فاطمه می زد، پنجره گشوده می شد، فاطمه با روی گشاده و لب خندان به پدر سلام می کرد و پیامبر می پرسید: خوبید و با پاسخ مثبت فاطمه، خندان از خانه خارج می شد.

گویا دختران این رسالت و مسئولیت را بر عهده دارند تا با پراکندن مهربانی به فضای خانه گرما و آرامش هدیه کنند.

دختران رحمت خانه هستند امید که فضای اجتماعی هم به نحوی رقم بخورد که حضور آنان در جامعه نیز موجب طراوت، شادابی، نجابت، وقار و کارایی باشد.

برای تحقق این مهم خود دختران هم سهم و نقشی تعیین کننده دارند آنان باید با حضور موثر و فعال موانع پیش پای خود را بردارند و اثبات کنند که دارای نقشی بی بدیل هستند.

 

تولد حضرت معصومه (س) و روز دختران مبارکباد.

 

منبع: روزنامه زاهدان

اضافه کردن نظر


شما اینجا هستید: Home یادداشت روز دختران