займ на карту срочно
کد خبر: 43528 | سرویس: فرهنگی و هنری
تاریخ انتشار: 18 جولای 2023 | ساعت » 19:03
گروس عبدالملکیان

مراسم اختتامیه جایزه «رودی» در سال ۲۰۲۳ روز گذشته در شهر تورین ایتالیا برگزار شد و جایزه بخش شاعران تاثیرگذار معاصر که با عنوان «شاهد زیبایی» شناخته می‌شود به گروس عبدالملکیان از کشورمان رسید.

گروس عبدالملکیان

جایزه «رودی» یکی از مهم‌ترین جوایز ادبی ایتالیاست که حدود ۳۰ سال از شروع فعالیتش در شهر تورین می‌گذرد.

این جایزه در چندین بخش از جمله شعر شاعران ایتالیایی، شعر جوان ایتالیا، جایزه‌ منتقدان و روزنامه‌نگاران ادبی و همچنین شاعران تاثیرگذار معاصر با عنوان «شاهد زیبایی» برگزار می‌شود.

بخش اصلی این جایزه با عنوان «شاهد زیبایی» در سال‌های گذشته به چهره‌های برجسته‌ای چون روبرتو وکیونی و ماریانجلا گوالتیری اهدا شده است.

مراسم اختتامیه این جایزه در سال ۲۰۲۳ روز گذشته برگزار شد که در این مراسم جایزه «شاهد زیبایی» به گروس عبدالملکیان از کشورمان اهدا شد.

متن بیانیه هیئت داوران درباره انتخاب عبدالملکیان به شرح زیر است: «گروس عبدالملکیان در سطح جهان، یکی از شاخص‌ترین صداهای شعر معاصر فارسی است. چندین سال است که شعرها و سطرهای او نه تنها در ایران که در زبان‌های مختلف دست به دست می‌چرخد و اثرگذار است.

آثار او که در ادامه‌ رشته‌کوه عظیم شعر هزار ساله‌ فارسی‌ است، منعکس‌کننده‌ زندگی، رنج، رویا و سرنوشت مردمی است که همواره برای صلح، آزادی و برابری مبارزه کرده‌اند. کتاب «جنگ، عشق، تنهایی» (گزیده‌ شعرهای گروس عبدالملکیان به ایتالیایی) فرصتی است تا طنین فریاد انسانیِ شعرهای او را به ایتالیایی بشنویم. بنابراین به پاس اثرگذاری شاعرانه و عمق شعرهای او، به پاس تعهد اجتماعی، مدنی و انسانی آثارش، جایزه‌ «شاهد زیبایی» را به گروس عبدالملکیان اهدا می‌کنیم. به امید اینکه بار دیگر شعر، موجب حرکت به سمت جهانی زیباتر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

جدیدترین اخبار