займ на карту срочно
کد خبر: 40562 | سرویس: اقتصاد
تاریخ انتشار: 31 می 2021 | ساعت » 16:26

وزیر نفت با بیان اینکه به راحتی می‌توانیم به تولید روزانه ۶.۵ میلیون بشکه نفت برسیم، گفت: هر دولتی که بیاید باید تولید نفت را به ۶.۵ میلیون بشکه برساند، اما این واقعیتی است که برخی‌ نمی‌خواهند بپذیرند.

بیژن زنگنه در مراسم امضای تفاهم نامه مطالعات توسعه میدان مشترک آزادگان و آغاز عملیات اجرای احداث ایستگاه‌های تقویت فشار گاز در میادین هما، وراوی و تابناک، ادامه داد: در وضعیتی هستیم که ناچاریم برای تدام تولید و نگهداشت بازیافت قراردادهایی را امضا کنیم که به ۲۵ تا ۳۰ میلیارد دلار نیاز است.
وی افزود: اینکارها به افزایش اشتغال در داخل منجر می‌شود و تمام تجهیزات در ایران ساخته خواهد شد.
زنگنه با اشاره به اینکه کاری که در منطقه پارسیان انجام می‌شود، تضمین برای تامین خوراک پالایشگاه‌های گاز منطقه است، گفت : ۳.۳ میلیون تن خوراک در آن منطقه ایجاد خواهد شد.
وی با اشاره بر اینکه بر بکارگیری نیروهای بومی و مسیولیت‌های اجتماعی تاکید داریم، گفت: اما مشکل این است که اصرار دارند بعد از اجرای طرح، تمام نیروها در بهره برداری بمانند و این شبیه این است که تمام کارگران در ساخت یک خانه در همان خانه بمانند.
به گفته وزیر نفت این اصراری است که سرمایه گذاری‌ها را متوقف می‌کند.
زنگنه تاکید کرد: باید جریان سرمایه‌گذاری را زنده نگه داریم تا جریان کار در کشور حفظ شود.
وی ادامه داد: میزان سرمایه‌گذاری‌ها کمتر از نیاز کشور است، اگرچه در این سال‌های تحریم کارهای بزرگی انجام شد با این حال کشور ظرفیتی که در نیروی انسانی دارد با این حجم سرمایه‌گذاری پاسخگو نیست.
وزیر نفت با اشاره به اینکه طرح‌هایی که در منطقه پارسیان و کنگان برای افزایش ظرفیت گاز داریم، گفت: طرح ضربتی افزایش تولید گاز را داریم‌. اگرچه پیش از این، زمان اجرای این طرح‌ها را به آینده موکول کرده بودیم اما رشد مصرف گاز بسیار بالاتر از برنامه‌ریزی‌ها بود، این طرح ها را تسریع کردیم تا گاز مورد نیاز تامین شود .
وی با تاکید بر اینکه در خصوص توسعه میدان آزادگان، دولت آینده تصمیم نهایی را خواهد گرفت افزود:  میدان آزادگان بیش از مطالعه است البته که اقدام اجرایی نیست بلکه ارایه پیشنهاد فنی و مالی برای امضای قرارداد  توسعه است و به ۴.۵ میلیارد دلار تامین مالی نیاز  دارد.

زنگنه تاکید کرد: باید اصل را بر این بگذاریم که از بازارهای داخلی این نیاز مالی تامین شود.
وی ادامه داد: شرکت‌های جی سی باید در بخش نفت فعال شود. همچنین شرکت‌های اکتشاف تولید مهم هستند اما برخی به اسم انقلابی گری گفتند شرکت های اکتشاف تولید گرگ‌زاده هستند.
وزیر نفت افزود: زحمت زیادی کشیده شد و ۱۷ شرکت با سطوح توانمندی مختلف شناسایی شدند.
وی تاکید کرد: امیدوارم درست عمل شود و شرکت‌های ایرانی در امر معاملات نفت و فرآورده حضور داشته باشند البته به دلیل تحریم توانستیم شرکت‌های بازرگانی را در این زمینه تعریف کنیم و امیدوارم بعد از تحریم بمانند.
زنگنه ادامه داد: این سه قرارداد باید با هم پیوند بخورند زیرا زمانی که تولید می‌کنند روی هم اثر منفی نداشته باشند.
زنگنه افزود: با وجود تحریم‌های مالی و فناوری فقط با اتکای داخل کار بزرگی کردیم و غرب کارون از تولید ۷۰ هزار بشکه به ۴۰۰ هزار بشکه رسیده است. کسی که یک بشکه نفت اضافه کرده باشد معنای این افزایش تولید را می‌داند.
وی گفت: اگر تولید میدان آذر را اضافه کنیم به ۴۶۰ هزار بشکه رسیده است. این کارها در شرایط تحریم و زمانی که صندوق توسعه پولی نداشت انجام شد.
به گفته وزیر نفت، تحریم که آمد نه تنها توقف نکردیم بلکه به رکوردهای افتخازآفرینی در صنعت نفت رسیدیم. از همین رو باید افتخارات خود را بزرگ بداریم نه اینکه با دست خودمان خراب کنیم.
وی تاکید کرد: در آزادگان اینکار قدم اول است و با فرض این است که ضریب بازیافت اضافه نشود، این مدل‌ها ارائه خواهد شد.
وزیر نفت ادامه داد: اکنون ضریب بازیافت از میدان آزادگان، ۵.۵ درصد است  و ۱۰ میلیارد دلار با یک درصد افزایش ضریب بازیافت به درامد کشور اضافه می‌شود.
وی افزود: زمان این قرارداد ۶ ماه است و این برای کشور افتخاری شود. اگر خارجی هم خواستند بیایند می توانند ملحق شوند.

زنگنه گفت: به راحتی می توانیم به ۶.۵ میلیون بشکه تولید نفت در روز برسیم  اما این واقعیتی است که برخی ها نمی خواهند بپذیرند. با این حال هر دولتی که بیاید باید تولید نفت را به ۶.۵ میلیون بشکه برساند.
وی ادامه داد: در سیاست‌های کلی نظام بر افزایش تولید نفت برای بالابردن قدرت امنیتی و سیاسی کشور تاکید شده است.
وی افزود: این وابستگی به نفت نیست بلکه استقلال از نفت است. اگر پول نفت را در بخش خصوصی سرمایه گذاری کردند و ثروت زیر زمینی به ثروت رو زمینی تبدیل شود ما از بودجه نفتی فاصله گرفته‌ایم.
زنگنه موضوع بازار برای نفت تولید نیز حل شده دانست و گفت: عراقی که هیچ وقت سه میلیون بشکه نفت تولید نمی‌کرد اکنون پنج میلیون بشکه تولید می کند و بازار دارد. در واقع به هر کاری که اراده داشته باشید و تدبیر کنید می‌شود.
وی ادامه داد: من دیگر در صنعت نفت و هیچ کار دولتی نخواهم بود اما برای ایران دلم می سوزد و هر اطلاعاتی که می‌خواهند می‌دهم.
به گفته وزیر نفت، زمان زیادی طول نخواهد کشید که کنوانسیون‌هایی وضع خواهد شد که ‌تولید نفت کشورها را محدود می‌کند، بنابراین تا زمان داریم باید ظرفیت تولید نفت خود را افزایش دهیم زیرا محدودیت‌های بین المللی یقه ما را می‌گیرد.

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

جدیدترین اخبار