займ на карту срочно
کد خبر: 41000 | سرویس: فرهنگی و هنری
تاریخ انتشار: 26 جولای 2021 | ساعت » 17:13

مستند «چیزهایی که زمان با خود برد» روایتی از زندگی علمی و اختراعات حافظ اصفهانی مخترع ایرانی قرن دهم است که حدود ۵۰۰ سال قبل یعنی اواخر دوره تیموریان می‎‌زیسته است.

مستند «چیزهایی که زمان با خود برد» با محوریت زندگی علمی و اختراعات حافظ اصفهانی و به سفارش مرکز سیمای استان‎‌ها آماده پخش شد. این مستند با تهیه‎‌کنندگی و کارگردانی فرهاد بردبار در چند بخش، دستاوردها و اختراعات علمی مولانا محمد، معروف به حافظ اصفهانی را به تصویر کشیده است.

حافظ اصفهانی یکی از دانشمندان و مخترعان ایرانی است که حدود ۵۰۰ سال قبل یعنی اواخر دوره تیموریان می‎‌زیسته و خود در تنها کتابی که از او به‌جا مانده، به تفصیل در مورد ۱۴ اختراع خود و ساز و کار آن‌ها توضیح داده است.

به گفته فرهاد بردبار، کارگردان «چیزهایی که زمان با خود برد»، در این مستند که پروسه تحقیق، نگارش و تولید آن نزدیک به یک‌سال و نیم زمان برده، به سه اختراعی که این مخترع در کتاب خود درباره آن‌ها سخن گفته، پرداخته شده است.

او خاطرنشان کرد که در این مستند، از تکنیک ترکیب انیمیشن و تصاویر رئال بهره گرفته و طرز کار دستگاه‌های اختراع شده توسط حافظ اصفهانی، به صورت انیمیشن سه بعدی نمایش داده شده است.

از دیگر عوامل تولید «چیزهایی که زمان با خود برد» می‌‎توان به امیر امان‎زاده به عنوان مدیر تصویربرداری، هانیه بیک و مهرداد فراهانی در مقام پژوهشگر، خسرو کهن‎دژ به عنوان صداگذار و اصلاح رنگ و سعید عبدیزدان و احسان ایزدی (ساخت انیمیشن دو و سه بعدی) اشاره کرد.

این مستند به زودی از شبکه‌‎های مختلف استانی و سراسری پخش خواهد شد.

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

جدیدترین اخبار