займ на карту срочно
کد خبر: 41519 | سرویس: فرهنگی و هنری
تاریخ انتشار: 21 اکتبر 2021 | ساعت » 12:44

مجموعه مستند «رازهای آشکار»، به‌دنبال پرسش این پاسخ است که آیا شش انقلاب‌ بزرگِ جهانِ امروز، توانستند به شعارهای اصلی خود پایبند باشند یا در طول زمان، دچار فرسایش، کاهش یا بازنگری شدند؟

مجموعه مستند «رازهای آشکار» به کارگردانی محمدمهدی خالقی، تولید جدید شبکه مستند سیما است که از امشب (پنجشنبه ۲۹ مهر) روی آنتن می‌رود.

محمدمهدی خالقی درباره سوژه این مجموعه گفت: «مستند ۶ قسمتی «رازهای آشکار» درباره ۶ انقلاب بزرگ جهان در سده اخیر است. انقلاب‌های آمریکا، فرانسه، روسیه، چین، هندوستان و الجزایر، در این مجموعه، مورد بررسی قرار گرفته و با نگاهی عمیق، تحلیل شده است. سوال محوری که در این فیلم مطرح و بدان پاسخ داده می‌شود این است که آیا این انقلاب‌های بزرگ توانستند به شعارهای اصلی خود پایبند باشند یا در طول زمان دچار فرسایش، کاهش یا بازنگری شدند؟»

وی درباره شکل‌گیری ایده ساخت این اثر گفت: »فکر اولیه این مستند بعد از صدور بیانیه گام دوم رهبر انقلاب بود. حدود دو سال پیش، مقام معظم رهبری به انقلاب‌هایی اشاره کردند که در کشورهای مختلف و در ۲۵۰ سال اخیر که دوران مدرن به حساب می‌آید، اتفاق افتاده است. ایشان از جوانان درخواست کردند که این انقلاب‌ها را بشناسند، آن‌ها را مطالعه کرده و اطلاعات کسب کنند. به همین دلیل سوژه ساخت چنین اثری به ذهنم رسید که در نهایت در شبکه مستند ساخته شد.»

این مستندساز درباره روند تولید این فیلم گفت: «مستندِ «رازهای آشکار»، اثری متکی بر آرشیو همراه با روایت‌های تحلیلی با استناد به تاریخ است. در این مستند، علاوه‌بر پژوهش‌هایی به زبان فارسی، پژوهش به زبان کشور مقصد انقلاب هم انجام شده است. در حقیقت برای این‌که بتوانیم به اسناد دقیق‌تری دست پیدا کنیم، وارد منابع همان کشور مورد بررسی شدیم. تولید این اثر نزدیک به ۲ سال زمان برده است.»

مستند «رازهای آشکار»، پنجشنبه‌ها ساعت ۲۲ پخش می‌شود و تکرار آن جمعه ها ساعت ۱۰ است.

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

جدیدترین اخبار