займ на карту срочно
کد خبر: 41823 | سرویس: فرهنگی و هنری
تاریخ انتشار: 4 ژانویه 2022 | ساعت » 16:27

خوانندگان روزنامه نیویورک تایمز رمان «کشتن مرغ مینا (مرغ مقلد)» را به عنوان بهترین کتاب ۱۲۵ سال گذشته انتخاب کردند.

روزنامه نیویورک تایمز اکتبر امسال (مهر- آبان ۱۴۰۰) به مناسبت صدوبیست‌وپنج سالگی پیوست هفتگی بوک ریویو (Book Review) از خوانندگانش خواست نامزدهای بهترین کتاب ۱۲۵ سال گذشته را انتخاب کنند. کتابخوانانی از ۶۷ کشور جهان از این دعوت استقبال و انتخاب‌های خود را ارائه دادند.

در ماه نوامبر (آبان- آذر) فهرستی از ۲۵ نامزد نهایی اعلام شد و پس از آن که بیش از ۲۰۰ هزار نفر در رای‌گیری شرکت کردند، کتاب کشتن مرغ مینا نوشته هارپر لی، نویسنده معروف آمریکایی، به عنوان برترین کتاب ۱۲۵ سال گذشته انتخاب شد.

کشتن مرغ مینا درباره مردی رنگین پوست به نام تام رابینسون است که به ناروا به جرم تعدی به یک زن سفیدپوست متهم می‌شود و مردی سفیدپوست به نام اتیکاس فینچ وکالت وی را برعهده می‌گیرد. این رمان بلافاصله پس از انتشار در سال ۱۹۶۰ میلادی به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌ها تبدیل شد و نظر مساعد منتقدان را به خود جلب کرد. این کتاب تأثیرگذار به اصل و ریشه‌های رفتارهای انسان از جمله معصومیت و تجربه، مهربانی و بی‌رحمی، عشق و نفرت و شوخ طبعی و ترحم می‌پردازد. شاهکار لی در سال ۱۹۶۴ میلادی جایزه پولیتزر را تصاحب کرد.

رمان کشتن مرغ مینا تاکنون به بیش از ۴۰ زبان ترجمه شده و بیش از ۴۰ میلیون نسخه از آن در جهان به فروش رسیده است. نسخه فارسی این کتاب نیز با ترجمه فخرالدین میررمضانی چاپ و روانه بازار شده است.

در فهرست نیویورک تایمز از بهترین کتاب‌های ۱۲۵ سال گذشته، کتاب‌های ارباب حلقه‌ها: یاران حلقه نوشته جی. آر.آر. تالکین، ۱۹۸۴ اثر جورج اورول، صد سال تنهایی به قلم گابریل گارسیا مارکز و محبوب یا دلبند نوشته تونی موریسون، پس از کشتن مرغ مینا، به ترتیب دوم تا پنجم شدند.

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

جدیدترین اخبار