займ на карту срочно
کد خبر: 42313 | سرویس: سینما
تاریخ انتشار: 19 آوریل 2022 | ساعت » 20:23

از جمله هنرمندان حاضر در مراسم افطار رئیس‌جمهور، سیدجواد هاشمی بود که خطاب به رئیسی گفت گمان نکنید جمعیت حاضر واقعاً نمایندگان هنر این کشور هستند.

مراسم افطار رییس‌جمهور با اهالی هنر از جمله هنرمندان حوزه موسیقی، سینما، تئاتر و تجسمی عصر پنجشنبه ۲۵ فروردین برگزار شد. محمد اروجانی، امیر دژاکام، مسعود ده‌نمکی، سیدضیاء هاشمی، منوچهر شاهسواری، مرتضی شعبانی، محمدرضا شفیعی، عنایت بخشی، لوریس چکناواریان، مهوش صبرکن، حمیدرضا نوربخش و سیدجواد هاشمی از جمله هنرمندان حاضر در این مراسم بودند.

در همین زمینه، حواشی دیدار هنرمندان با آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی در مستندی به نام «عصر هنر»، روز یکشنبه ۲۸ فروردین از شبکه سه سیما پخش شد. در ادامه، بخش‌هایی از صحبت هنرمندان با رییس‌جمهور را می‌خوانید.

از طرف مرکز فرهنگی- هنری پناهندگان حضور پیدا کردم

در این دیدار، محمد اروجانی هنرمند افغانستانی که حدود ۳۸ سال است در ایران سکونت و در رشته خط نستعلیق فعالیت دارد، گفت: «از طرف مرکز فرهنگی- هنری پناهندگان در مراسم دیدار با رئیس‌جمهور ایران حضور پیدا کردم. اینکه یک مسئول عالی‌رتبه این‌قدر صمیمانه با افراد حاضر احوالپرسی کند، به صحبت‌های آن‌ها گوش دهد و بخشی از مسائلشان را هم به همراهان خود بسپارد تا در دست پیگیری قرار بگیرد، بسیار حس خوبی است.»

تئاتر زبان زنده و ملموس تجربه است

امیر دژاکام، بازیگر تئاتر، تلویزیون و سینما در این مراسم چنین گفت: «می‌گویند اگر انسان بعد از مرگش در این دنیا زنده می‌شد، می‌توانست با استفاده از تجربیات زندگی گذشته‌اش، زندگی بهتری داشته باشد اما چون چنین چیزی ممکن نیست، از تجربیات دیگران استفاده می‌کنیم.»

او افزود: «گاهی اوقات این تجربه‌ها در قالب تاریخ، کتاب، دانشگاه و سخنرانی منتقل می‌شوند، یک وقت هم زبانش تئاتر است. زبانی که زنده و ملموس است و انگار خودتان آن تجربه را انجام داده‌اید. من امروز دلم می‌سوزد که این هنر استراتژیک که به عنوان مادر سینمای بزرگ کشورمان کارهای بزرگی را در سطح کشور و جهان انجام داده، مظلوم و مهجور باقی مانده است.»

دژاکام ادامه داد: «به عشق گفتن این حرف‌ها امروز به اینجا آمدم، ببخشید اگر صریح سخن می‌گویم اما اگر در خانه خود با بزرگ‌تر خود صحبت نکنم، با چه کسی باید حرف بزنم؟»

به اسم جوان‌گرایی، بچه‌گرایی نکنیم

مسعود ده‌نمکی، کارگردان سینما در دیدار با رئیس‌جمهور گفت: «حوزه فرهنگ حوزه آزمون و خطا نیست که به اسم جوانگرایی، سرنوشت فرهنگی کشور را در اختیار امثال من که هیچ آشنایی با این حوزه ندارند، بگذاریم.»

او با بیان این‌که عرصه فرهنگ و هنر عرصه پخته‌گرایی است نه پخمه‌گرایی، گفت: «به اسم جوان‌گرایی، بچه‌گرایی نکنیم. کسی که تصویب‌کننده یک اثر سینمایی و یا فیلمنامه است باید با این حوزه آشنا باشد. اگر قرار است آدم‌ها تغییر کنند، از پخته‌ترین آن‌ها استفاده کنید تا کسی که موی خود را در راه فیلمسازی، موسیقی و… سفید کرده، پیش مسئولی حرف بزند که پیچ و خم کار را می‌شناسد.»

حضور جوان‌ها در کنار پیشکسوتان عین عدالت است

سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور نیز در پاسخ به او گفت: «باید همواره پویایی را در کار ببینیم تا کار رشد کند. اگر یک روز سینما یا مستندسازی ما در یک مرحله بوده، باید ارتقا پیدا کند و ما نیز باید به ارتقا آن بیندیشیم و نباید به هیچ‌وجه به وضع موجود قانع شویم تا بتوانیم به سمت وضع مطلوب حرکت کنیم.»

سیدابراهیم رئیسی توجه به پیشکسوتان را در مسیر رشد بسیار مهم دانست و گفت: «پیشکسوتان چراغ راهند که همواره باید مورد حمایت و توجه قرار بگیرند اما باید به جوان‌ها هم اهمیت داد زیرا آنها آینده‌سازان کشور هستند و کار به دست آنها انجام خواهد شد. اینکه پیشکسوتان نقش معلم و استاد داشته باشند و جوان‌ها هم به دنبال کسب علم، دانش‌آموختن، ورزیدگی و حرفه‌ای شدن باشند عین عدالت است.»

رئیس‌جمهور همچنین توانمندسازی بخش خصوصی را وظیفه دولت دانست و گفت: «وظیفه دولت در مرحله اول هدایت، دوم نظارت و در وهله سوم حمایت است. باید کار دست بخش خصوصی باشد و دولت هم آنها را هدایت، نظارت و حمایت کند، نه اینکه کار به بخش خصوصی واگذار و سپس رها شود. همچنین باید تسهیلات به این بخش پرداخت شود و حمایت‌های قانونی و مالی از آنها صورت بگیرد. این اتفاق در همه حوزه‌های اقتصادی هم باید انجام گیرد.»

صوت و تصویر فراگیر به وزارت ارشاد بازگردد

از دیگر حاضران در این نشست، سیدضیاء هاشمی، تهیه‌کننده سینما بود که خواسته‌اش را در زمینه رسیدگی به وضعیت شبکه‌های صوت و تصویر فراگیر، این‌گونه مطرح کرد و گفت: «تقاضای ما این است که صوت و تصویر فراگیر را به وزارت ارشاد برگردانید. این وظیفه بزرگ وزارت ارشاد است‌. صوت و تصویر فراگیر، یکی از جاهای مهمی است که می‌تواند کمک‌های شایانی به سینما بکند، چون گذران معیشت ۶ هزار فعال سینمایی وابسته به این عرصه است. ضمن این‌ که نهایتاً تولید صد فیلم در سال میسر نیست.»

کاهش اختیارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خطر بزرگی است

منوچهر شاهسواری نیز در این دیدار گفت: «ممکن است فعالیت‌های سمعی و بصری کشور به دلیل تنوع موقعیت‌های تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز و در پی غلظت حاکم بر برخی از رفتارها به انسداد ختم شود که باید از رخ دادن چنین مسئله‌ای جلوگیری کرد زیرا انسداد جز با انفجار هیچ راه‌حلی ندارد.»

این تهیه‌کننده ادامه داد: «ما همه مسئول و متعهد هستیم که اجازه ندهیم این رفتارها منجر به انسداد این مسیر شود. کاهش تولید خطر بزرگی برای کشور است، کاهش اختیارات وزارت فرهنگ و ارشاد در حوزه وظایف قانونی‌اش به شدت باعث نگرانی است.»

به بیمه و مسکن هنرمندان توجه شود

مرتضی شعبانی، مستندساز نیز در این دیدار حضور داشت و با اشاره به این‌که مستندسازان عاشق کار خود هستند، گفت: «این افراد مستندسازی را شغل نمی‌دانند زیرا عاشق این حرفه‌اند، اما در عین حال مظلوم هم هستند. کسوت و تعداد مستندسازان زیاد است. شاید خیلی از آن‌ها در طول سال کار زیادی نداشته باشند و این باعث شود که زندگیشان به سختی بگذرد. خوب است که توجه ویژه در بحث بیمه و مسکن این عزیزان صورت بگیرد.»

آقای رییس جمهور فیلم‌ها را ببینید و نظر دهید

محمدرضا شفیعی، تهیه‌کننده تلویزیون و سینما نیز خطاب به رئیس جمهور گفت: «من چند سال پیش یک فیلم درباره مدافعان حرم ساختم که دوست دارم آن را ببینید. امسال هم یک فیلم درباره ماجرای هفتم تیر داشتم که نام آن «ضد» بود و در جشنواره فیلم فجر هم اکران شد، حتماً آن را ببینید و نظرتان را بگویید. اگر نظرات شما درباره فیلم‌ها رسانه‌ای شود امیدی برای جامعه هنری است که مسئول عالی رتبه کشور فیلم فیلمسازان ایرانی را می‌بیند و نظر می‌دهد.»

۶۰۰ هنرمند سقفی بالای سر خود ندارند

در ادامه، عنایت بخشی بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون گفت: «چند وقتی بود که می‌خواستم خدمت برسم و سلامی عرض کنم. من نماینده کانون هنرمندان پیشکسوت در اینجا هستم. کانون ما حدود ۶۰۰ نفر عضو دارد و بسیاری از آنها هنوز سقفی بالای سر خود ندارند.»

او با بیان اینکه ۶۰ سال است بازی می‌کند، ادامه داد: «از زمانی که تلویزیون یک کانال بیشتر نداشت وارد عرصه بازیگری شدم که تا الان هم ادامه یافته است. من هم همانند دیگر همکارانم هنوز سقفی بالای سرم ندارم.»

در ادامه نیز رئیس جمهور هم وعده داد که نامه کانون پیشکسوتان و همچنین رسیدگی به درخواستشان در اسرع وقت پیگیری خواهد شد.

ویترین هر ملت ارکستر و فرهنگ آن است

در بخش دیگری از این دیدار لوریس چکناواریان، آهنگساز، رهبر ارکستر، نویسنده و نقاش ایرانی گفت: «موسیقی بودجه خیلی‌خیلی زیادی می‌خواهد تا بتواند سازهای خوب بخرد، نوازنده‌ها را تامین و هنرمندان خوب را دعوت کند زیرا موسیقی یک هنر بین‌المللی است و ما هم باید هم سطح دیگر کشورها باشیم. چرا که ویترین هر ملت ارکستر و فرهنگ آن کشور است.»

درد دل کردیم کمی سبک شدیم

مهوش صبرکن بازیگر پیشکسوت تلویزیون نیز در این مراسم حضور داشت و در دیدار با رئیس جمهور گفت: «اولین‌بار است که خدمت یک رئیس جمهور رسیدم و سخنان بزرگان و نمایندگان اصناف را می‌شنوم. چه این صحبت‌ها را ترتیب اثر بدهند چه ندهند، همین که یک درد دل صورت گرفته است، کمی آدم را سبک‌تر می‌کند.»

چراغ موسیقی سنتی در حال خاموشی است

حمیدرضا نوربخش مدیر خانه موسیقی هم در این دیدار برای هویت موسیقی هشدار داد و گفت: «بنده به عنوان نماینده قریب به ۱۶ هزار موسیقیدان در کشور صحبت می‌کنم. باید بگویم زنگ خطر هویت موسیقی ما مدت‌هاست که به صدا درآمده است و بهبود این وضعیت نیاز به حمایت جدی دارد.»

او افزود: «بدون تعارف چراغ موسیقی سنتی ما در حال خاموش شدن است. موسیقی اقوام هم وضعیت خوبی ندارد. این مسائل را خدمت آقای اسماعیلی وزیر ارشاد هم مطرح کرده‌ایم، او تلاش‌های ارزشمندی داشته و خواهد داشت، اما گمان می‌کنم حمایت جنابعالی سرعت رسیدن به نتیجه را بیشتر می‌کند.»

حرف همه هنرمندان آن نیست که الان می‌شنوید

در بخشی از این دیدار سید جواد هاشمی بازیگر و کارگردان خطاب به رئیس‌جمهور گفت: «گمان نکنید جمعیت حاضر واقعاً نماینده‌های هنر این کشور هستند. واقعیت این است شما باید حرف‌های کسانی را بشنوید که ۸ سال منتظر آمدن شما نبودند. من از شما خواهشمندم فکر نکنید حرف همه هنرمندان همان چیزهایی است که در اینجا شنیدید.»

سید ابراهیم رئیسی هم در پاسخ گفت: «ما احساس می‌کنیم که نسبت به ۸۵ میلیون مردم وظیفه داریم و خودمان را متعهد می‌دانیم که نسبت به همه خدمت‌گزار باشیم‌. علی‌القاعده امکان دعوت همه دوستان امکان‌پذیر نبود زیرا مکان، زمان و شنیدن حرف‌های همه دوستان در یک جلسه امکان‌پذیر نیست. اما ما هم دنبال این هستیم که صحبت‌های اقشار مختلف را بشنویم‌.»

۲۵۹۲۴۵

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

جدیدترین اخبار
سیاست روز
سیاست چیست
سیاست نامه
سیاست گذاری
سیاستمدار
سیاست های زنانه
سیاست ایران
سیاست خارجی ایران
سیاستگذاری عمومی