займ на карту срочно
کد خبر: 42357 | سرویس: فرهنگی و هنری
تاریخ انتشار: 1 می 2022 | ساعت » 17:57

مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد نادر طالب‌زاده، در مسجد بلال تهران برگزار و پیکر او از قطعه ۵۰ بهشت زهرا(س) (قطعه شهدای فاطمیون) به قطعه ۲۹ (در جوار مزار شهید سیدمرتضی آوینی) برده و در آن‌جا به خاک سپرده شد.

در مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد نادر طالب‌زاده، مستندساز و مجری تلویزیون که از مقابل مسجد بلال در تهران آغاز شد، نخست علیرضا قزوه، شاعر و رییس دفتر شعر و موسیقی و سرود صداوسیما شعری در وصف او خواند و صادق آهنگران نیز زیارت عاشورا را قرائت و مداحی کرد.

در ادامه مراسم، پیمان جبلی، رییس سازمان صداوسیما گفت: «امروز در این ماه خدا گرد هم آمدیم برای تودیع با ماه چهره انقلاب اسلامی؛ حاج نادر طالب‌زاده که تربیت‌شده مکتب امام و انقلاب است. در ماه مبارک رمضان و نزدیک عید مردم هم اشک بر چشم دارند هم لبخند بر لب. ما امروز هم اشک بر چشم داریم و هم حسرت بر دل هم بهجت بر لب. پیامبر اسلام به ما توصیه می‌فرمایند که ای مومنین در ایام دهر شما نفهاتی است خود را در معرض آن قرار دهید در ایام ما این نفهات زیاد است. این ما هستیم که باید خود را در معرض این نفهات قرار دهیم. ظهور پدیده‌هایی چون حاج نادر طالب‌زاده از نفهات انقلاب اسلامی است؛ همانگونه که حاج قاسم و شهید آوینی بودند. ما امروز بیش از آنکه حسرت رفتن نادر طالب‌زاده را بخوریم، باید به چشمه رویش و زایش انقلاب اسلامی مفتخر باشیم.»

او افزود: «نادر طالب‌زاده هر قدر هم مثال‌زدنی باشد، امروز بیش از او باید درباره مکتب حاج نادر سخن بگوییم. همانگونه که حاج قاسم داغ بر دل ما گداشت اما مکتبش همچنان زنده است. حاج نادر و حاج قاسم میوه‌های انقلاب اسلامی هستند و همیشه نشانه‌ای به سمت این مکتب بزرگ بودند. نادر طالب‌زاده مصداق بارز آدم‌هایی است که به توحید و ولایت دعوت می‌کنند.»

جبلی گفت: «هیچ‌چیز نتوانست نادر طالب‌زاده را منحرف کند؛ حتی زندگی پرزرق و برق غرب. همانقدر که مومنان او را دوست دارند، همانقدر هم مورد غضب دشمنان قرار گرفت و محبوب مومنان و مغضوب کافران شد. نادر طالب‌زاده از یک سو مظهر امید و نوآوری و نگاه روشن به آینده و از طرف دیگر گردن فراز و درگیر با تمدن کور غرب است. شاگردان و مریدان نادر طالب‌زاده نخواهند گذاشت که مکتب چمران‌ساز، آوینی‌ساز، سلیمانی‌ساز و نادرساز به افول بگراید و کمرنگ شود. امروز به همه کسانی که فراق نادر طالب‌زاده برایشان سخت است و برای تمام کسانی که با وقاحت  از عروج او خوشحالند، به همه عرض می‌کنم که مکتب نادر طالب‌زاده زنده است و زنده باقی خواهد ماند.»

جبلی سپس خطاب به مرحوم طالب‌زاده گفت: «امروز با تو هم سخن می‌گوییم. حاج نادر عزیز تویی که مطمئنم روحت در میان ماست و تک‌تک ما را می‌بینی. به تو عرض می‌کنم خوش به سعادت تو که برگزیده مکتب هدایت و ولایت شدی. حاج نادر عزیز امروز تمام آن جوش و خروش‌ها و نگرانی‌های تو به آرامش مبدل شد. اما مسیر پرجوش و خروش تو همچنان ادامه دارد. خون دل خوردی و بارها از بی‌مهری‌ها نالیدی. از این سازمان به آن سازمان و از این نهاد به آن نهاد دویدی تا برای برگزاری همایشت پشتیبان پیدا کنی. کم نیاوردی و تحمل کردی و مسیرت را ادامه دادی. «افق نو» تو را در تهران نگذاشتند برگزار کنی؛ به لبنان رفتی. برای ما دعا کن حاج نادر عزیز! چند روز پیش که به عیادت آمدم و با اشاره دست با ما سخن گفتی، امیدوار بودیم این بار هم بتوانیم تو را از خدا بگیریم. کم نبود دفعاتی که تا لحظه آخر رفتی اما خداوند تو را به ما برگرداند. خوش به سعادتت که الان نزد معبودت هستی. از خدا بخواه که ما بتوانیم به تو اقتدا کنیم. تو هم یکی از نفهات الهی در بین ما بودی. برایمان دعا کن.»

در این مراسم در کنار همسر و فرزند مرحوم طالب‌زاده و جمعی از مردم، افرادی همچون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سردار قاآنی، ابراهیم حاتمی‌کیا، حمیدرضا شاه‌آبادی، معاون سیما، حسین قرایی، مدیر روابطعمومی صداوسیما، وحید جلیلی، قائم‌مقام رئیس سازمان صداوسیما در امور فرهنگی، سلیم غفوری، مدیر شبکه افق، سردار عزیز جعفری، سردار افشار، بهزاد نبوی و… حضور داشتند.

در این مراسم، همچنین حسن رحیم‌پورازغدی گفت: «حاج نادر اهل نماز شب بود. ریا نمی‌دانست. هر فرصتی گیر می‌آورد، مشعول نماز قضا می‌شد. مطلقا ریا و ریاکاری را بلد نبود؛ در حالی که بسیاری مشغول آموختن فوت و فن ریاکاری بودند و هستند. گاهی به ذهنم می‌آمد که ایشان نفس ندارد، چون در پی این همه طوفان‌ها هدف و مسیر را گم نمی‌کرد.»

او افزود: ـمرحوم طالب‌زاده نگاه‌ها و ناجوانمردی‌ها را تحمل و گله نمی‌کرد. ما به کسانی مثل او که در ترافیک انقلاب گیر نکردند و صادقانه آمدند، احتیاج داریم. این اواخر که درگیر بیماری بود، دقیقا یک آدم دهه شصتی و قلبش پنجاه و هفتی بود. قدرت تحمل بالایی داشت.  با ایشان صحبتی داشتم که به جای اینکه از حال خودش بگوید، از حال انقلاب گفت. اذیت‌های مختلفی از خودی‌ها و ناخودی‌ها در حقش می‌شد که ایشان خودش را درگیر نمی‌کرد. گفتم اگر این اذیت‌ها یک دهمش برای افرادی مثل ما اتفاق بیفتد، معلوم نیست چه واکنشی نشان می‌دهیم. من همین جا به همه نهادهای فرهنگی کشور عرض می‌کنم چرا همیشه عقبید و دیر می‌فهمید؟ چرا همیشه چند ساعت دیر می‌رسید؟ از همه شما گله داشت؛ از کوتوله‌هایی که اذیت می‌کنند و توهین می‌کنند و فکر می‌کنند عبور از مردان بزرگ، هنر است و نمی‌دانند کمال بی‌هنری است. طالب‌زاده کاروانی را یک تنه راه انداخت که به چند کاروان آدم می‌ارزید.»

او افزود: «طالب زاده متفکر بود، خلاق بود، معنا تولید می‌کرد. مصرف کننده نبود. بسیاری در طول این سی چهل سال فقط مصرف کننده بودند. افراد کمی هستند که می‌توانند تولید معنا و مفهوم  کنند. بعد اکثریت آن را مصرف می‌کنند که تمام شود.»

رحیم‌پورازغدی گفت: «گزاره‌های فکر شده از سر شعور دینی و انقلابی و هنری از او می‌شنیدیم. ما به حزب‌اللهی خلاق و متفکر احتیاج داریم. حزب‌اللهی عوام مصرف کننده هزار هزارتایش هم نمی‌توانند کار چنین کسانی را بکنند. بی‌صدا در گوشه‌ای حرکت می‌کنند، مشکلات شخصی را تحمل می‌کنند و خسته نمی‌شوند. در دوره‌ای که بسیاری  از بزرگ نماها شک کردند و برگشتند گفتند نکند این شعارهایی که در دهه شصت داده شد و خون‌هایی که ریخته شد الکی بود، طالب‌زاده هر چه جلوتر آمد بیشتر ایمان آورد. از آنهایی بود که تنهایی در خاکریز می‌جنگند حتی اگر دیگران خاکریز را ترک کنند. ایشان یک چریک رسانه‌ای بین‌المللی بود.»

او ادامه داد: «نادر برای جهانی کردن پیام انقلاب در پوست خودش نگنجید؛ آن هم در شرایطی که بسیاری می‌خواهند انقلاب را به دیپلماسی بفروشند. طالب‌زاده مجاهد انقلاب رسانه‌ای در سطح بین‌الملل بود. تئوریسین رسانه و نظریه پرداز بود. در دوره‌ای که بسیاری در رسانه کار می‌کنند اما هنوز نمی‌دانند ماهیت رسانه چیست، ایشان خط شکن بود. از مردانی که به تنهایی زیر آتش می‌جگنید. رانت روشنفکری داشت و استفاده نکرد.»

وی با یادآوری خاطره‌ای از مرحوم طالب‌زاده گفت:  «از آن طرف خندق آمد این طرف خندق. وقتی که خیلی‌ها آرزو دارند بروند آن طرف خندق. اول جنگ که از آمریکا آمد و رفت جبهه. در معرفی‌نامه جبهه که خواسته بودند خودش را معرفی کند، صادقانه گفته بود در آمریکا تحصیل کرده است. کسی که ثبت نام می‌کرد، ترسید. تیپش هم مثل خارجی‌ها بود. گفت ظرفیت پر شده. ایشان بعد می‌رود در بخش دیگری می‌گوید من بی‌سوادم و می‌رود راننده لودر می‌شود. اینان مردان بزرگ هستند که از سر سفره‌های چرب بلند می‌شوند و خود را به خطوط سخت می‌رسانند. طالب‌زاده الگوی خوبی برای بچه‌هایی است که وارد عرصه هنر و رسانه می‌شوند که بدانند می‌شود در این عرصه پاک و مجاهد ماند؛ اگرچه از دو طرف بی‌مهری دید.»

در ادامه و بعد از اقامه نماز میت بر پیکر مرحوم نادر طالب‌زاده، پیکرش را برای تدفین به بهشت زهرا (س) منتقل کردند.

مراسم تشییع و خاکسپاری پیکر  نادر طالب‌زاده در بهشت زهرا (س)، حوالی ساعت ۱۲:۳۰ از قطعه ۵۰ بهشت زهرا (قطعه شهدای فاطمیون) به سمت قطعه ۲۹ (در جوار مزار شهید سیدمرتضی آوینی) برگزار شد.

همچنین مراسم وداع با پیکر نادر طالب‌زاده، ساعت ۲:۳۰ بامداد امروز یکشنبه، ۱۱ اردیبهشت‌ ماه، در حرم مطهر رضوی برگزار و حجت‌الاسلام حجت گنابادی‌نژاد، معاون زیارت استاندار خراسان رضوی بر پیکر وی نماز خوانده بود.

نادر طالب‌زاده از فیلمسازان انقلابی متولد ۱۳۳۲ و از تهیه کنندگان، کارگردانان و مجریان سینما و تلویزیون بود که جمعه _نهم اردیبهشت ماه_  در بیمارستان خاتم الانبیاء تهران بر اثر نارسایی قلبی درگذشت.

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

جدیدترین اخبار