займ на карту срочно
کد خبر: 43038 | سرویس: فرهنگ
تاریخ انتشار: 8 دسامبر 2022 | ساعت » 18:29

شبکه پرس تی وی در بیانیه ای اقدام شرکت ماهواره یوتل‌ست در قطع پخش این شبکه را محکوم کرد و آن را ناقض اصل آزادی رسانه دانست.

بیانیه پرس تی وی پیرو اقدام ناقض آزادی بیان یوتل‌ست به شرح زیر است:

«از نگاه ما اقدام خصمانه یوتل‌ست و در درجه اول، اتحادیه اروپا تنها یکی از حلقات زنجیره اقداماتی است که برای خاموش‌کردن تنها صدای مردم ایران در فضای رسانه‌ای انگلیسی‌زبان طراحی شده است.

تجارب زیسته ما در پرس تی‌وی، از آغاز فعالیت این شبکه از سال ۲۰۰۷ تاکنون، از مراحل مختلفی از حذف سکوهای پخش کابلی و ماهواره‌ای از سوی نهادهای تنظیم‌گر و شرکت‌های سرویس‌دهنده اروپایی نشان دارد. مسدودشدن حساب‌های کاربری در پلت‌فرم‌های اجتماعی از توئیتر گرفته تا فیس‌بوک، اینستاگرام و یوتیوب و حتی توقیف دامنه. com وب‌سایت پرس تی‌وی از سوی وزارت دادگستری آمریکا و نیز تحریم کارمندان و مدیران این شبکه از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا و اتحادیه اروپا نیز بخشی دیگر از همین پرونده تروریسم رسانه‌ای است. کمااینکه مجری، مستندساز و خبرنگار ارشد ما مرضیه‌هاشمی نیز در راستای همین حرکت منسجم و طرح‌ریزی‌شده، در آمریکا بازداشت شد و تحت رفتارهای غیرانسانی و منافی همان حقوق‌بشری قرار گرفت که طراحان و عاملان این اقدامات دم از آن می‌زنند.

اکنون به‌ خوبی آگاهیم که فرایند منازعه اروپا و آمریکا با شبکه پرس تی‌وی به بالاترین سطح خود رسیده و روشنگری این شبکه درباره واقعیت جامعه ایران چیزی نیست که کشورهای اروپایی تاب آن را داشته باشند. این همان اروپایی است که میزبانی سخاوتمندانه شبکه‌های پرشمار معاند با جمهوری اسلامی ایران را به عهده گرفته و در برابر موج نفرت‌ پراکنی، تفرقه‌افکنی، انتشار فیک‌ نیوزها و تئوریزه‌کردن خشونت و قتل‌های فجیع و متوحشانه مخالفان از سوی اغتشاشگران ایران سکوت می‌کند و سازماندهی رسانه‌ای آموزش و ترغیب آنان به خرابکاری و آشوب در خیابان‌های شهرهای ایران با هدف به‌مخاطره‌ افکندن امنیت شهروندان ایرانی، تحریک گروه‌های تجزیه‌طلب و حمایت زیرکانه از تروریست‌های خارجی را که این شبکه‌ها دنبال می‌کنند، نادیده می‌گیرد و نام آن را آزادی بیان می‌گذارد.

اتخاذ استانداردهای دوگانه‌ در برخورد با آزادی بیان و به‌ ویژه مسائل حقوق‌ بشری از سوی اتحادیه اروپایی که هنوز مهر استعمارگری و جنایات حقوق‌ بشری در کشورهای آفریقایی و آسیایی را بر پیشانی دارد دیگر به امری عادی تبدیل شده است؛ به‌ ویژه امروز که اعضای مهمش خود درگیر اعتراضات و اعتصابات گسترده‌اند. جز این انتظار نمی‌رفت که این اتحادیه به‌جای پرداختن به انبوه مسائل و مشکلات و نقض حقوق‌ بشر از سوی کشورهای عضوش، به پرونده‌ سازی و ایراد اتهامات واهی به یک شبکه ایرانی مشغول شود و شرکتی چون یوتل‌ست را نیز مجبور به حذف پرس تی‌وی از سیستم پخش ماهواره ای کند.

اتحادیه اروپا می‌داند که پرس تی‌وی شبکه‌ای است که تصویر واقعی اروپا را به خودش و جهانیان نشان می‌دهد و با سیاه‌نمایی از ایران واقعی نیز مقابله می‌کند.

در پایان ضمن محکوم‌ کردن این اقدام ناقض آزادی بیان، سراسر سیاسی و مبتنی بر اتهامات واهی، به اتحادیه اروپا می‌گوییم که ما در پرس تی‌وی همچنان صدای بی‌صدایان خواهیم بود و در مسیر نشان‌ دادن چهره واقعی عموم ملت ایران که نسبتی با اغتشاشگران مورد حمایت حامیان خارجی ندارند، از پا نخواهیم نشست و این مرحله را نیز تبدیل به فرصتی نو برای فعالیت‌های خود خواهیم کرد.»

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

جدیدترین اخبار