займ на карту срочно
کد خبر: 40873 | سرویس: سینما
تاریخ انتشار: 14 جولای 2021 | ساعت » 17:27

با رای دادگاه تجدیدنظر انتشار دو کتاب (من خانه‌م) و (من سفرم) شامل پاره‌نامه‌هایی از عباس کیارستمی رفع توقیف شد، شهریور ماه نسخه‌های جدید این دو اثر توسط نشر نظر منتشر خواهد شد.

مدیر انتشارات نظر با اشاره به روند کتاب (من خانه‌م) توضیح داد: بعد از درگذشت عباس کیارستمی برخی از نامه‌ها توسط بهمن کیارستمی و همسر زنده‌یاد کیارستمی جمع‌آوری شد؛ نامه‌هایی که هیچ کدام از آن‌ها هیچ وقت برای همسرشان پست نشدند.

وی ادامه داد: این کتاب تیرماه سال گذشته چاپ شد و اولین کتابی به شمار می‌آمد که پس از درگذشت وی شامل آثار به جا مانده از وی منتشر می‌شد اما در همان موقع احمد کیارستمی که هنوز کتاب را ندیده بود به اتهام افشای اسرار و سرقت ادبی همچنین تحصیل مال نامشروع شکایت کرد و کتاب توقیف شد.

بهمن‌پور با بیان اینکه در فاصله ۲۰ روزه چاپ اول کتاب با تیراژ ۱۶۰۰ نسخه تمام شد، گفت: ما برای چاپ دوم کتاب با تیراژ ۱۶۰۰ نسخه اقدام کردیم اما در آن زمان کتاب‌ها به دستور دادگاه توقیف شد و توزیع نشدند.

وی با اشاره به روند انتشار کتاب (من سفرم) نیز عنوان کرد: البته این کتاب مشکلات کتاب اول مثل افشای اسرار را نداشت زیرا نامه‌های عباس کیارستمی درباره سفر به افراد مختلف از جمله مادر و دوستانش بود که به همت بهمن کیارستمی جمع‌آوری شد.

بهمن‌پور با بیان اینکه مجموعه‌ای از عکس‌های کیارستمی نیز در این کتاب چاپ شده است، توضیح داد: تقریبا با فاصله زمانی دو ماه نسبت به کتاب اول این اثر شهریور ماه سال گذشته چاپ و روانه ویترین کتابفروشی‌ها شد و خیلی زود چاپ اول کتاب به پایان رسید.

وی تاکید کرد: پس از انتشار این اثر دادسرای رسانه حکم داد که چاپ جدید این مجموعه منتشر نشود تا حکم دادگاه مشخص شود و ما با وجود اینکه در دادگاه نکات قابل توجهی در حمایت از ما مطرح شد ترجیح دادیم سکوت کنیم و منتظر رای دادگاه باقی بمانیم.

مدیر نشر نظر با اشاره به برگزاری دادگاه در اردیبهشت ۱۴۰۰ گفت: دادگاه اصلی رای بر برائت ما داد اما وکلای احمد کیارستمی درخواست تجدیدنظر کردند اما ادله حکم دادگاه اول خیلی منطقی بود زیرا همان‌طور که گفتم اتهاماتی که احمد کیارستمی به نشر نظر وارد کرده بود شامل افشای اسرار، تحصیل مال از راه نامشروع و سرقت ادبی بود.

وی در این زمینه گفت: در دادگاه گفته شد تحصیل مال از راه نامشروع برای اموال دولتی مصداق دارد و برای این مورد صحیح نیست و انتشار کتاب هیچ مال نامشروعی به دست نمی‌آورد، همچنین درباره افشای اسرار با توجه به اینکه هیچ یک اسرار خانوادگی نبوده است و همه نامه بوده‌اند به عنوان آثار عباس کیارستمی تلقی شد و موضوعیت سرقت ادبی هم منتفی بود.

به گفته بهمن‌پور، دادگاه تجدیدنظر نیز رای دادگاه اولیه را تایید کرد و نشر نظر از اتهامات وارده احمد کیارستمی تبرئه شد و با رفع توقیف دو کتاب (من خانه‌م) و (من سفرم) به زودی در شهریور ماه چاپ جدید این کتاب‌ها منتشر خواهد شد.

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

جدیدترین اخبار
سیاست روز
سیاست چیست
سیاست نامه
سیاست گذاری
سیاستمدار
سیاست های زنانه
سیاست ایران
سیاست خارجی ایران
سیاستگذاری عمومی