займ на карту срочно
کد خبر: 42555 | سرویس: سینما
تاریخ انتشار: 19 ژوئن 2022 | ساعت » 13:28

رضا کیانیان با اشاره به ساخت «فرش باد» در ۲۰ سال پیش، از بازیگرِ ژاپنی آن فیلم یاد کرد که آن‌قدر عاشق فرهنگ و رسوم کشورمان قرار گرفته و خود را راحت حس می‌کرده است که باور داشته حتما یکی از اجدادش، ایرانی بوده است.

رضا کیانیان، امروز (۲۹ خرداد)، ۷۱ ساله شد. به همین مناسبت، موزه سینما، بخش‌هایی از گفت‌وگویش با این بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر را منتشر کرده است.

کیانیان در بخشی از این گفت‌وگو، با اشاره به فیلم «فرش باد» ساخته کمال تبریزی در سال ۱۳۸۱، خاطره‌ای را یادآور شد و گفت: «هر سال در ژاپن در فصل بهار یک کارناوال راه می‌افتد که ریشه‌هایی به شدت سنتی دارد و در آن یک فرشی از ایران وجود دارد و من هنوز نمی‌دانم فرش ایران چه زمانی وارد فرهنگ ژاپن شده است. البته شنیدم زمانی یک بازرگانی از ایران هدیه‌ای به یک ژاپنی می‌دهد و وقتی دنبال مشترکات می‌گردند آن را پیدا می‌کنند.»او ادامه داد: «در فیلم صحنه‌ای است که دیگر فرش بافته نمی‌شود، همه ناامید می‌شوند و بازیگر ژاپنی (تاکاآکی انوکی)، این سکانس را خیلی جدی بازی می‌کرد. به او گفتم در ایران این عصبانیت را نمی‌فهمند، زیرا در این لحظه تو باید ناامید باشی نه عصبانی و همچنین باید بی‌خیال دنیا باشی و او در نهایت به همین شکل بازی کرد و خودش را در نقش رها کرد. بعدها وقتی برای جشنواره توکیو به ژاپن رفتیم، همسر او من را دید و گفت تاکاآکی وقتی از ایران برگشت، عوض شد و خودش را رها کرد و زندگی‌مان خیلی بهتر شده است.»

کیانیان با بیان این‌که تاکاآکی انوکی عاشق ایران و مخصوصا اصفهان شده بود، ادامه داد: «زمانی که می‌خواست از ایران برود می‌گفت مطمئن هستم یکی از اجداد من ایرانی بوده است زیرا زمانی‌که وارد ایران شدم آن‌قدر حالم خوب شده که تصور می‌کنم در خانه خودم هستم.»

 

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

جدیدترین اخبار
سیاست روز
سیاست چیست
سیاست نامه
سیاست گذاری
سیاستمدار
سیاست های زنانه
سیاست ایران
سیاست خارجی ایران
سیاستگذاری عمومی